Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Сенсорний інтерфейс (Електронний каталог)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 



















Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Хроніка культурного життя Полтавщини за грудень 2016р (pdf.)

Хроніка культурного життя Полтавщини за грудень 2016р
Відділ інформації з питань культури та мистецтва

ХРОНІКА КУЛЬТУРНОГО ЖИТТЯ ПОЛТАВЩИНИ
(оглядова довідка за матеріалами преси за  грудень 2016 року)

   З нагоди 85-річчя від дня народження лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, письменника-земляка Григора Тютюнника у Шилівці Зіньківського району була проведена низка заходів: музичне вітання у музеї народознавства Шилівської ЗОШ І-ІІІ ступенів; відкриття нової експозиції у літературному музеї братів Григорія і Григора Тютюнників; відкриття меморіальної дошки на честь письменників-братів на стіні школи, де вони навчалися та Всеукраїнські Тютюнниківські літературно-наукові читання, які  проходили у Шилівському СК. Літературний вечір «Зійшла зоря та й не назорілася» був проведений співробітниками Мануйлівської СБ Козельщинського району для учнів місцевої школи. В рамках заходу письменниця і поетеса Ніна Данько презентувала своє нове видання – книгу «На Тютюнниковому лелечому кутку».
   В рамках відзначення річниці присвоєння Полтавському національному педагогічному університету імені письменника, нашого земляка Володимира Короленка, заслужений діяч мистецтв України, народний артист України, завідувач кафедри хореографії вузу Герман Юрченко провів мистецько-просвітницький захід «Короленко і музика». У заході взяли участь Анна Бачкалова (скрипка), Лариса Борисенко (романси), Катерина Юрченко (декламація), за пультом – заслужений діяч естрадного мистецтва України Михайло Косенко.
За сприяння управління культури Полтавської ОДА та регіонального відділення Українського фонду культури у приміщенні Полтавського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М. В. Гоголя був проведений Всеукраїнський дитячий фестиваль творчості та краси «Новорічна казка». Організатором заходу виступив місцевий центр дитячої моди «Століття краси».

У Кременчуці протягом грудня відбулися наступні заходи:
- 12 грудня відкрилася фотовиставка «Речовий доказ». На виставці представлені фото речей переселенців, які вони взяли з собою, залишаючи рідну оселю;
- 17 грудня у БК «КрАЗ» вперше відбувся фестиваль «М-АРТ» на підтримку міської хіп-хоп культури. У фестивалі виступили 37 учасників із різних куточків України.
13 грудня Лубенський медіа-клуб визначив цьогорічного лауреата премії Василя Симоненка в галузі журналістики. Ним став харківський журналіст, автор серії відеорепортажів із зони АТО, циклу відеофільмів «Харківські вулички», ветеран української служби Радіо «Свобода», історик, філолог Владислав Проненко.
На Чутівщині проходили урочистості з нагоди 158-річчя від дня народження видатної землячки, художниці Марії Башкирцевої. В рамках заходів відбулися:
- святковий концерт за участю вихованців та викладачів Чутівської ДМШ, вихованців театральної студії «Ровесник», Чутівського БДЮТу та інших;
- презентація книги «Політ горлиці» наукового співробітника Чутівського районного краєзнавчого музею Андрія Шутя;
- нагородження переможців районного конкурсу художників, присвяченого 158-річчю від дня народження Марії Башкирцевої.
Вихованець гуртка «Живе слово» Пирятинського центру дитячої та юнацької творчості Дмитро Маляренко взяв участь у Міжнародному фестивалі-конкурсі мистецтв «Київ Арт-Фест». Юний декламатор виступив у номінації «Оригінальне мистецтво» (жанр «Художнє читання») та отримав диплом ІІ ступеня фестивалю.
Вийшли друком наступні видання:
- «Добрий день хай буде Вам…»: листи до Феодосія Рогового (статті, рецензії, примітки). Упорядник книги Ю. Роговий (видавництво «Дивосвіт», Полтава);
- гостросюжетний роман лубенської письменниці, члена НСПУ Раїси Плотникової «Реквієм для Рози» (видавництво «Фоліо», Харків). Книга отримала спеціальну відзнаку «Вибір видавця» у номінації «Романи» міжнародного літературного конкурсу «Коронація слова-2016».
Свята:
У грудні відзначали День Збройних Сил України, День місцевого самоврядування, День вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та Святого Миколая Чудотворця. З нагоди цих дат були проведені наступні заходи:
- до Дня Збройних Сил України: концерт та  вистава про життя Івана Мазепи «Остання любов гетьмана» (Полтавський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. М.В. Гоголя); патріотичний урок-концерт «З Україною в серці» (Карлівський МБК); святковий концерт аматорів художньої самодіяльності, фотовиставка світлин земляків зі Сходу України та експозиція на військову тематику, надана Пирятинським історико-краєзнавчим музеєм (Пирятинський РБК);
- до Дня місцевого самоврядування: концерт полтавської групи «Діти Фрістайла» (ПД «Листопад»); виставка світлин «Життя громади» фотохудожника Аркадія Славуцького та концерт творчих колективів Полтавського РБК та інших закладів культури (Полтавський РБК); концерт аматорів сцени Пирятинського РБК та Смотриківського БК Пирятинського району (Пирятинський РБК);
- до Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у приміщенні Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського була проведена презентація паперового варіанту книги «Чорнобиль 30. Книга слави і пам’яті. Полтавська область» (книга була презентована також у Горішніх Плавнях). Укладачі книги – Тарас Пустовіт та Олександр Білоусько. Частину накладу видання передано бібліотекам області. Перед присутніми з концертом виступили артисти Полтавської обласної філармонії. У приміщенні Лохвицької ЦРБ була проведена презентація документального видання «Пам’ятаємо дзвони Чорнобиля», а у Біликівській СБ Миргородського району – екологічна година «Пекучий біль мого народу» та книжкова виставка «А душа людська пам’ятає вас»;
- з нагоди Святого Миколая Чудотворця: відкриття головної міської ялинки та концертна програма за участю кращих вокальних і танцювальних колективів та казкових героїв (Театральна площа обласного центру); підсумковий концерт «До Миколая на гостини – всі таланти Полтавщини» учнів шкіл естетичного виховання, які стали переможцями і фіналістами конкурсів різного рівня (Полтавський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. М.В. Гоголя); святкові заходи для дітей та вистава «Срібне копитце» за казкою Павла Бажова (Полтавський академічний обласний театр ляльок); акція «Ялинка Святого Миколая» (за підтримки Полтавського МБК та Творчого центру Наталії Май); благодійний концерт «Марафон добра» (ПД «Листопад»). Святкові заходи та концерти аматорів художньої самодіяльності з нагоди цих свят проходили у різних містах і селах Полтавщини.

Культура для АТО. В рамках Всеукраїнського фестивалю «Пісні, народжені в АТО» у приміщенні Полтавського ОЦЕВУМу відбувся концерт бійців АТО з усіх куточків України. Учасники виконали свої авторські композиції, написані в окопах на Донбасі.

Театрально-концертне життя. У приміщенні Полтавського обласного академічного українського музично-драматичного театру ім. М.В. Гоголя проходили:
- 3 грудня – виступ гурту «Краяни» з концертною програмою «Найкращі пісні для вас» в рамках ювілейного туру;
- з 18 грудня – показ мюзиклу для дітей та дорослих «12 місяців» в рамках святкування новорічних свят;
- 26 грудня – ювілейний концерт народної артистки України, провідної солістки концертного ансамблю «Чураївна» Полтавської обласної філармонії Наталії Хоменко. У концерті з нагоди 50-річчя творчої діяльності Наталії Хоменко взяли участь: ансамбль «Чураївна», лауреат Полтавської обласної премії ім. І.П. Котляревського Гліб Кудряшов, лауреати Національної премії України, народні артисти України Анатолій Паламаренко та Олесь Харченко (Київ), ведучий – Анатолій Денисов.
23 грудня у концерт-холі «Villa Крокодила» обласного центру з концертною програмою в рамках ювілейного шоу з нагоди 20-річчя творчої діяльності виступив гурт «ТНМК» (Харків).
6 грудня у Кременчуці гостросоціальний ска-панк проект «Жадан і Собаки» в рамках Всеукраїнського ПСИхотуру виступив із концертом та презентував четвертий студійний альбом «ПСИ».
15 грудня у Лохвиці з концертом виступили народний артист України Ніколо Петраш, заслужена артистка України Ніна Мирвода та шоу-дует «Віва».

Образотворче мистецтво. У Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка протягом грудня проходили наступні заходи:
- з нагоди 170-річчя художника Миколи Ярошенка розгорнута виставка робіт митця із фондів Музею. На виставці були представлені 55 картин, 2 скульптури та 17 робочих альбомів. В рамках відкриття виставки відбулося урочисте вручення премії імені Миколи Ярошенка. За високі творчі надбання, кращі здобутки, які утверджують гуманістичні й національні ідеали Батьківщини, духовні та культурні цінності українського народу, вагомий внесок у розвиток національно-культурного життя Полтави та Полтавщини лауреатами Премії у 2016 році визнані:
номінація «Образотворче мистецтво. Живопис» — живописець, графік, монументаліст, член НСХУ Віктор Трохимець-Милютін;
номінація «Образотворче мистецтво. Графіка» — художник-графік Олексій Соболевський;
номінація «Образотворче мистецтво. Скульптура» — художник-кераміст, член НСХУ Сергій Журавльов;
номінація «Громадська діяльність. Організація і проведення мистецьких акцій» — доктор педагогічних наук, професор, декан факультету технологій та дизайну Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка Валентина Титаренко;
номінація «Наукові праці та дослідження в галузі мистецтва» — старший викладач кафедри образотворчого мистецтва психолого-педагогічного факультету Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка Віктор Бабенко;
номінація «Сприяння розвитку музею та поповненню колекції Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка» — інженер, громадський активіст Дмитро Кучковський;
- українські дизайнери Олена Гопей та Юрій Матвєєв представили нову колекцію жіночого одягу в стилі модерн «Снился мне сад в подвенечном уборе…». Свій творчий доробок вони присвятили королеві німого кіно, уродженці Полтави Вірі Холодній;
- у залі імені Саші Путрі експонується ретроспективна виставка «Художня виразність дитячого малюнка». Це – звіт художньої студії «Інтер-Арт» ім. Віктора Батурина, що діє при школі-інтернаті №2 Полтавської облради. Виставка розгорнута з нагоди 20-річчя студії.
У приміщенні Полтавського національного технічного університету ім. Юрія Кондратюка розгорнута виставка народного художника України Павла Волика «Україно, любове моя…». Картини, які презентувалися на виставці, є підсумком тривалих подорожей художника Україною та досліджень історії нашої держави.
23 грудня у Кременчуцькій художній галереї Н. Юзефович розгорнута виставка «Живопис хрестиком», на якій представлені 40 вишитих картин кременчуцької майстрині Тетяни Мкртчян. Це вже друга персональна виставка майстрині.
У Національному музеї літератури України (Київ) експонується виставка «Сичі в гаю перекликались», на якій представлені   флорамозаїчні об’ємні панно заслуженого майстра народної творчості України, полтавки Ольги Літус. На церемонії відкриття виставки майстрині було вручено сертифікат Національного реєстру рекордів України, яким визнано, що Ольга Літус створила найбільшу кількість картин із насіння гінкго білоби.

Бібліотечна справа. У приміщенні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.П. Котляревського відбулася звітно-виборна конференція Полтавської спілки літераторів, якій виповнилося 25 років. Головою спілки обрано полтавського поета та прозаїка Михайла Любивого, заступником – журналіста та краєзнавця Валентина Посухова.
У приміщенні Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Олеся Гончара проведений захід «Простір добра».
Із метою активізації роботи бібліотек із виховання патріотизму молоді на підґрунті вивчення національних традицій та позитивних прикладів з історії українського народу, підвищення культурного рівня молоді, формування шанобливого ставлення до всесвітньої, національної спадщини та української мови з 15 грудня 2016 року по 30 квітня 2017 року в рамках Всеукраїнського патріотичного культурно-освітнього проекту «Всесвітня спадщина в руках молоді» проводиться обласний конкурс молодіжної творчості «Наша спадщина». Конкурс ініційований Полтавською обласною бібліотекою для юнацтва ім. Олеся Гончара та управлінням культури Полтавської ОДА. Конкурс організовують і проводять Полтавська обласна бібліотека для юнацтва ім. Олеся Гончара, центральні районні та міські бібліотеки, бібліотеки-філіали, бібліотеки об’єднаних територіальних громад. У конкурсі беруть участь молоді користувачі бібліотек області віком від 14 до 30 років.
У бібліотеці-філії для дітей №10 Полтавської міської ЦБС розгорнута виставка картин Дмитра Дунаєвського – 30-річного художника-аматора, інваліда дитинства, який проживає у Ліщинівському будинку-інтернаті Кобеляцького району і малює картини ногою.
У Кременчуцькій центральній   міській   бібліотеці для дорослих ім. О.М. Горького експонується ретро-виставка ялинкових прикрас, які надала місцева жителька.
У лубенських бібліотеках були проведені:
- у приміщенні читального залу Лубенської ЦРБ ім. Володимира Малика – захід за участю акторів та керівника Театру сучасного діалогу Ірини Гарець. Виставу Театру сучасного діалогу  «Теорія великого фільтра» першими на Лубенщині побачили учні Войнихівського професійно-технічного училища;
-  у приміщенні Лубенської МБ для дорослих ім. В. Леонтовича – творча зустріч «Крим, який ми любимо», на якій студенти і школярі спілкувалися із місцевою письменницею, лауреатом кількох літературних премій Раїсою Плотниковою.
В Оржицькій ЦРБ відбулося чергове засідання клубу за інтересами «Сива ластівка». Захід був проведений у формі літературно-мистецького вернісажу «На крилах щастя і пісень».
У Кобеляцькій ЦРБ свою творчість презентувала поетеса із Лівобережної Сокілки Кобеляцького району Валентина Наріжна. Друга збірка поетеси готується до друку у КП «Видавництво «Кобеляки».
У Чутівській РБ для дітей була проведена зустріч учнів 8-го класу місцевої школи  із автором збірки «Уроки мужності», письменником Микитою Кашницьким. Захід допомогли організувати співробітники Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Олеся Гончара.

Музейна справа. Із нагоди 125-річчя Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського була проведена презентація наукового видання «Звід пам’яток історії та культури України. Полтавська область. Козельщинський район». Книгу підготували наукові працівники Музею, полтавські вчені та краєзнавці Козельщинського району. Загалом це вже дванадцята книга зводу.
У Полтавському літературно-меморіальному музеї В.Г. Короленка з нагоди Міжнародного дня інвалідів був проведений мистецький захід «Людина починається з добра».
13 грудня у Кременчуцькому краєзнавчому музеї відбулася презентація нової книги науковців закладу – Наталії Музиченко, завідувача науково-експозиційного відділу музею та Ірини Соколової, заступника директора музею із наукової роботи – «Смарагдові шати Кременчука: історія міста в парках і скверах».
У обласному центрі розгорнута виставка, присвячена Всеукраїнському референдуму 1991 року. Експонати та матеріали для виставки підготували працівники Державного архіву Полтавської області, екскурсію провів заслужений працівник культури України, історик, архівіст, краєзнавець Тарас Пустовіт.
У приміщенні Горішньоплавнівського міського краєзнавчого музею відбулася презентація десятого випуску краєзнавчого альманаху «Свічадо Придніпров’я». В рамках проведення заходу із музичними вітаннями виступили вихованці КПСМНЗ «Дитяча музична школа» Іван та Сергій Шавлаї, викладач Петро Шевченко, концертмейстер Любов Вергелесова. Також у лекційній залі закладу експонувалися роботи (живопис, графіка) художника Володимира Проклова.
За ініціативи Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішні Зіньківського району проходила Урочиста академія «Випробування часом: сторіччя гончарного храму України», приурочена до 100-річчя будівлі «Кричевського-Лебіщака». З цієї нагоди в Опішні вперше відбулася зустріч нащадків обох видатних родин: онука Василя Кричевського – Василя Лінде-Кричевського (Бунвіль, США) та онуки Юрка Лебіщака – Оксани-Антоніни Ковалишин (Стрий, Львівщина). В рамках Академії були проведені:
- науковий симпозіум;
- презентація дослідницьких розвідок, присвячених багатогранності постатей Василя Кричевського та Юрка Лебіщака;
- вернісажі виставок: мистецького доробку одного з учнів Василя Кричевського – Олександра Саєнка та виставки «Стираючи кордони», на якій представлені твори онуки Василя Кричевського — Катерини Кричевської-Росандіч (Каліфорнія, США). Вернісаж  останньої виставки складається із 30-ти творів художниці із фондових колекцій провідних музеїв України і приурочений до 90-річчя мисткині;
- презентація нових видань, зокрема, першого тому хрестоматії «Василь Григорович Кричевський» (надрукував харківський видавець Олександр Савчук); каталогу робіт переможців Міжнародних молодіжних гончарських фестивалів 2012–2015 років; набору листівок «Традиційна кераміка українців на поштових листівках першої третини ХХ століття» із колекції Музею; монографії «Будівельна справа літописних сіверян» керамолога, археолога, кандидата історичних наук Юрія Пуголовка (видавництво «Українське Народознавство»);
- вручення Міжнародної грантової премії Говорунів, заснованої 2016 року, першою володаркою якої стала художник-кераміст Аліна Літвіненко (Олександрія, Кіровоградська область), яка презентувала скульптуру «Людина, що пірнає»;
- церемонія офіційного оголошення й нагородження переможців Х Національного конкурсу публікацій на теми керамології, гончарства, керамі-
ки в Україні «КеГоКе–2016» (за публікаціями 2013 року);
- анонс  нової мистецької відзнаки – Міжнародної грантової премії імені Василя Кричевського для митців кераміки. Конкурс на її здобуття буде оголошено 2017 року.
У Національному музеї-заповіднику М.В. Гоголя (Гоголеве,  Шишаць-кого району) відкрилася виставка робіт заслуженого діяча мистецтв України Володимира Дерябіна «У світах Миколи Гоголя».

Аматорство. Просвітництво. 27 грудня у приміщенні вокзалу «Полтава-Київська» обласного центру був проведений флешмоб, на якому близько п’ятдесяти учасників виконали українську пісню «Ой чий то кінь стоїть». Акцію організувала редакція газети «Полтавський вісник» (видання Полтавської міської ради) за підтримки студії народної творчості «Коза-Дереза».
У приміщенні Полтавського будинку культури залізничників відбувся перший етап Всеукраїнського конкурсу хореографії імені Павла Вірського. Участь у конкурсі взяли 18 колективів області.
7 грудня у приміщенні Кобеляцького БДЮТу відбувся творчий вечір з нагоди 50-річчя поета Сергія Петренка. Захід організовано за участі кобеляцьких літераторів.
16 грудня у приміщенні оновленого після ремонту Крячківського СК Пирятинського району відзначали День села.
У приміщенні Диканського районного терцентру соцобслуговування відбувся захід – зустріч із поетесою, бібліотекарем ПОУНБ ім. І.П. Котляревського Галиною Вовченко. Також у заході взяли участь: полтавський бард Олексій Онуфрієнко, зіньківський поет Володимир Прислонський, диканський поет Іван Нечитайло.
У Хорольському РБК відбувся захід із нагоди Міжнародного дня людей з обмеженими можливостями.
Аматори сцени Вишняків Хорольського району з концертом виступили у Трубайцівському СБК. З обмінним концертом у Вишняках виступили трубайцівські та бовбасівські артисти.
У Стасівському СБК Диканського району відбувся святковий захід з нагоди 45-річчя з дня заснування самодіяльного народного хору «Горицвіт».
У Вільхуватці Чутівського району відбувся концерт артистів художньої самодіяльності з Карлівського району.
Жіночий клуб «Орхідея», як добровільне громадське об’єднання жінок – жителів Дмитрівської сільради Горішньоплавнівської міськради, організував ювілейний вечір «Хай добро нас усіх єднає» з нагоди 5-річчя клуба.

Матеріал підготувала: І.О. Коваленко, провідний бібліограф відділу інформації з питань культури та мистецтва




Режим роботи:
понеділок-неділя: 9.00 – 17.30
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net




































2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського