Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Сенсорний інтерфейс (Електронний каталог)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 



















Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Відділ інформації з питань культури та мистецтва

ХРОНІКА КУЛЬТУРНОГО ЖИТТЯ
ПОЛТАВЩИНИ

(оглядова довідка за матеріалами преси
за квітень 2015 року)

Загальні питання
Культура для АТО
Театрально-концертне життя
Образотворче мистецтво
Бібліотечна справа
Музейна справа
Кіномистецтво
Аматорство. Просвітництво

Загальні питання. У Полтаві та області святкували Великдень. З цієї нагоди у обласному центрі був проведений фестиваль «Свято Пасхи», до програми якого увійшли: конкурс на кращий великодній кошик, майстер-класи (в тому числі – із розпису писанок) та святкові концерти за участю продюсерського центру Наталії Май, молодих полтавських музикантів і творчих колективів Полтави. Полтавським батальйоном небайдужих був організований Великодній ярмарок. На Театральній площі обласного центру відбувся міський дитячий фестиваль композицій «Великодня писанка». У Полтавському обласному центрі естетичного виховання учнівської молоді кращі майстрині з Полтави, Пирятина, Кременчука та інших районів області розписали півтораметрову «Регіональну Писанку» зі скловолокна, яка представила Полтавщину на IV Всеукраїнському «Фестивалі писанок 2015» (Київ). У Полтавському палаці дозвілля «Листопад» вже вшосте відбувся традиційний пасхальний вечір духовної вокально-хорової музики. У Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка експонувалася виставка кераміки «Весняні аркади» (роботи студентів кафедри образотворчого мистецтва Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка) та міська Великодня виставка дитячої творчості (понад двохсот творів образотворчого мистецтва, виконаних у різних техніках). Участь у виставці взяли студенти кафедри образотворчого мистецтва Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка, вихованці гуртків, шкіл та студій образотворчого мистецтва Полтави та області, а також професійні майстри народного мистецтва – член НСХУ та НСМНМУ Лариса Пілюгіна, члени НСМНМУ Наталія Свиридюк та Тетяна Саєнко, член НСХУ Алла Тимошенко. Учасниці гуртка «Українські вечорниці», що діє на базі бібліотеки-філії №7 Полтавської міської ЦБС, представили виставку пасхальних яєць та інших виробів великодньої тематики «Світ живе Великоднем». На Полтавщині були проведені: виставка «Диво писанкове» та майстер-клас з писанкарства (Гадяцький історико-краєзнавчий музей); тематична година «Свята Пасха йде до хати, будемо Великдень справляти» (Миргородська ЦРБ); свято писанки та майстер-клас з писанкарства (Чутівський районний будинок дитячої та юнацької творчості); презентація писанок, виготовлених учнями Решетилівського художнього професійного ліцею.
В обласному центрі та на Полтавщині відбулися заходи по відзначенню 206-ї річниці від дня народження класика світової літератури Миколи Гоголя. Урочистості та покладання квітів відбулися перед пам’ятником письменника у Полтаві. У Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені М.В.Гоголя відбулося вручення однойменної премії, переможцями якої стали: у старшій віковій категорії першу премію виборола Леся Курилко з Української медичної стоматологічної академії, у середній і молодшій – учениці Олена Перчик (ЗОШ №29) та Анастасія Погода (ЗОШ №14). Святкові заходи проходили і у Національному музеї-заповіднику Миколи Гоголя (с.Гоголеве, Шишацький район). До гоголівської садиби завітали учасники Всеукраїнської науково-практичної конференції «ХІІ ГОГОЛІВСЬКІ ЧИТАННЯ» (Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г.Короленка), а науковці заповідника – Катерина Чернова і Ярослав Єнко – презентували свій фільм «Гоголь і Василівка». Тематичне святкове дійство та виставка «Гоголь у творчості шишачан» проходили також у Шишацькому краєзнавчому музеї.
У рамках відзначення Року Василя Симоненка були проведені:
- у Полтаві – концерт «Ми – разом» за участю мистецьких колективів та кращих виконавців Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка (в рамках обласного міжвишівського фестивалю-конкурсу «Студентська весна-2015»);
- у Кобеляках – захід для учнів місцевої школи-інтернату. Учні зустрілися із громадським діячем, головним редактором газети «Полтавська думка-2000», членом НСЖУ, членом обласного громадського оргкомітету по відзначенню ювілею поета, полтавським журналістом і правозахисником Олександром Куликом. Також Олександр Кулик разом із членом Кобеляцької районної громадської організації літераторів Михайлом Лисаком та головою спілки Леонідом Митьком взяв участь у тематичному засіданні літераторів (Кобеляцький ДПТНЗ "Професійний аграрний ліцей").
У Полтаві та області проходили урочисті заходи та мітинги-реквієми до 29-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС. Пам’ять героїв, які ліквідували наслідки аварії, вшанували хвилиною мовчання та покладанням квітів.
У конференц-залі Центру освіти дорослих обласного центру відбувся творчий вечір письменника, керівника молодіжного аматорського театру «Anastasis» Тараса Духовного з нагоди його 25-річчя. Ювіляр презентував моновиставу за мотивами повісті Антона Чехова «Палата №6» та нову, шосту книгу «Anastasis. Щоденникові театральні записи».
У Комсомольському палаці культури і творчості відбувся конкурс краси «Міс Комсомольськ-2015».
У Кременчуці в рамках туру, організованого Міжнародною літературною корпорацією MERIDIAN CZERNOWITZ, український поет і прозаїк Сергій Жадан виступив з презентацією своєї нової книги «Життя Марії».
У Києві відбулася перша в Україні літературна резиденція для молодих письменників «Станіславський феномен», на якій її учасники презентували альманах есеїв «Принагідні гості». Полтаву представив один із авторів есеїв, журналіст, блогер, учасник НМО «Magnum Opus» Роман Повзик.
Одними із цьогорічних лауреатів Міжнародної літературної премії імені Миколи Гоголя «Тріумф-2015» стали представники Полтавщини: член НСПУ Ігор Моісеєнко (Кременчук) – за активну громадську діяльність у справі патріотичного виховання молоді та здобутки у галузі художньої літератури: української прози, поезії, публіцистики та кінодраматургії і письменник, директор Інституту Українського Вільного Козацтва імені Антона Кущинського, доктор права Олександр Панченко (Лохвиця) – за популяризацію духовно-культурних надбань українського народу, плідну діяльність у галузі україністики, вагомий внесок у справу утвердження Української державності, зміцнення духовності й патріотизму нашого народу, вагому видавничу діяльність, активну й послідовну 25-літню національно-державницьку позицію в обороні прав, свобод і засад окремішності українського народу.
У Києві відбулася церемонія нагородження переможців Всеукраїнської премії «Диво-дитина»-2015. Із 14 лауреатів володарями перших премій стали двоє дітей із Полтавщини: 12-річна полтавка Софія Матвієнко (номінація «Найтворчіша дитина») та 8-річна Віра Яковлева із села Мацківці Лубенського району (номінація «Найгероїчніша дитина»).
вгору
Культура для АТО. У концертному залі Полтавського МБК за ініціативи управління культури Полтавської міської ради був проведений благодійний концерт міського духового оркестру «Полтава» (художній керівник та диригент – заслужений артист України Едуард Головашич) для нині демобілізованих учасників АТО та членів їх родин.
У Духовно-культурному центрі імені преподобного Паїсія Величковського при Свято-Успенському кафедральному соборі обласного центру проходила благодійна виставка-продаж творчих робіт полтавської художниці Наталії Сташкевич. Отримані від продажу кошти були передані родинам загиблих у зоні АТО бійців Івана Олійника та Андрія Конопльова. Полтавські митці підтримали благодійну акцію – зараз у Центрі експонуються картини більш ніж тридцяти місцевих художників. Виручені від продажу картин кошти планується передати ще трьом родинам.
В обласному центрі неподалік Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В.Гоголя у вихідні та святкові дні діє Містечко майстрів, де полтавські майстрині виготовляють обереги для кожного бійця з Полтавщини, який перебуває у зоні АТО.
У Кобеляках відбувся благодійний концерт українського гурту «The Вйо», кошти від проведення якого направлені на допомогу землякам-учасникам АТО.
У Гребінківському РБК проходив благодійний концерт самодіяльних артистів, кошти від проведення якого направлені на допомогу землякам-учасникам АТО. Під час благодійної акції «Прийди до серця, Україно, благослови добром мене» гребінківці зібрали 1745 гривень, які були передані волонтерській групі «Допоможи фронту».
Театрально-концертне життя. У Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені М.В.Гоголя протягом квітня відбулися:
- 3 1 по 7 квітня – VII Відкритий регіональний фестиваль театрального мистецтва «В гостях у Гоголя». Глядачам були представлені вистави за творами видатного письменника: «Ревізор» (Полтавський академічний обласний український музично-драматичний театр імені М.В.Гоголя), «Одруження» (Дніпродзержинський академічний музично-драматичний театр імені Лесі Українки), «Ніч перед Різдвом» (Ніжинський академічний український драматичний театр імені М.М.Коцюбинського), «Сорочинський ярмарок» (Кіровоградський академічний обласний український музично-драматичний театр імені М.Л.Кропивницького), «Вій» (Коломийський академічний обласний український драматичний театр імені І.Озаркевича), «Мертві душі» (Київський академічний драматичний театр на Подолі), «Майська ніч, або Чудеса у решеті» (Київський академічний обласний  музично-драматичний театр імені П.К.Саксаганського, м. Біла Церква);
- концерт «Jazz & rock» за участю камерного оркестру імені Дмитра Ахшарумова Полтавської обласної філармонії та її солістів – Олени Шевченко та Олександра Дубового;
- концерт, присвячений вірменському святу – Дню матері, організаторами якого виступили регіональне представництво Спілки вірмен України в Полтавській області та Полтавська обласна вірменська община «Урарту».
У Полтаві проходив відкритий фестиваль-конкурс фортепіанних ансамблів «Камерата». У заході взяли участь 76 учнів шкіл естетичного виховання Полтави та області.
У концерт-холі «Villa Крокодила» обласного центру відбувся концерт культового українського рок-гурту «Брати Гадюкіни», який презентував свій новий альбом «Made in Ukraine».
У Кременчуцькому МБК з концертом виступив театр сучасної хореографії «Киев модерн-балет» (керівник – балетмейстер Раду Поклітару).
Образотворче мистецтво. Протягом квітня у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка проходили:
- 15-та міжнародна виставка карикатур у рамках полтавської традиційної виставки «Карлюка». Цього разу гості та відвідувачі «Карлюки» ознайомилися з експозиціями V Міжнародного конкурсу карикатури «Тоталітаризм» та Українського конкурсу карикатури «Встати. Суд іде!», персональними виставками українських карикатуристів, переможців та лауреатів чисельних міжнародних конкурсів карикатури, заслуженого журналіста України Миколи Капусти та діяча мистецтв Олега Локтєва. Переможцями V Міжнародного конкурсу карикатури «Тоталітаризм» стали: Олексій Кустовський (І премія, Україна), Плуіс Праат (ІІ премія, Нідерланди), Марина Бондаренко (ІІІ премія, Росія). В українському конкурсі карикатури «Встати. Суд іде!» перемогу здобули: Віктор Голуб (І премія, м.Здолбунів), Олексій Кустовський (ІІ премія, м.Вишневе), Олександр Дубовський (ІІІ премія, м. Дніпропетровськ);
-  вечір романсу «О, як би я тебе любив...» за участю соліста Львівського драматичного театру імені Лесі Українки Сергія Рубана (баритон);
- виставка робіт маленької художниці, трирічної Яни Сторожевої;
- церемонія нагородження учасників третього міського конкурсу відеороликів соціальної реклами «Не мовчи!»;
- прес-конференція, присвячена першій річниці існування Полтавського батальйону небайдужих, яку провели його засновники – Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Федір, волонтери-координатори Наталія Гранчак, Олександра Сиротенко та Наталія Святцева.
У виставковому залі НСХУ (Полтавському художньому салоні) в рамках галерейного проекту «Арт-місія» розгорнута персональна виставка робіт полтавського художника, члена НСХУ Григорія Волкова «Вечірня сповідь».
У галереї сучасного мистецтва «JUMP», яка нещодавно відкрилася в обласному центрі, експонується виставка сучасної ікони «Світло Сина Божого», на якій представлені роботи художників іконописної майстерні «Небо на Землі» (Миколаїв).
У Кременчуцькій картинній галереї Наталії Юзефович відкрилася фотовиставка «Кожна фотографія – це історія», на якій представлені 95 робіт 23-х авторів.
Національний музей-заповідник українського гончарства (Опішня, Зіньківський район) став ініціатором проведення творчих зустрічей з майстрами, що працювали у цехах колишнього заводу «Художній керамік». На першу таку зустріч завітали майстрині третього цеху заводу – гончарки та малювальниці Галина Міщенко, Лідія Омеляненко, Марія Кульбака, Раїса Ширай та Лідія Мацко. Місцем для зустрічі став Меморіальний музей-садиба гончарки Олександри Селюченко. В рамках екскурсійного маршруту учасники відвідали Музей мистецької родини Кричевських та Меморіальний музей-садибу гончарської родини Пошивайлів.
Бібліотечна справа. З 15 по 23 квітня у Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П.Котляревського проходили святкові заходи та презентації з нагоди 120-річчя закладу.
За підтримки програми «Бібліоміст» та ГО «Центр медіареформ» на Полтавщині розпочав свою роботу піар-офіс сучасних бібліотек, який об’єднав центральні районні бібліотеки Оржицького, Лубенського та Гадяцького районів, Лубенську міську бібліотеку для дітей та дві сільських бібліотеки Лубенського району.
В рамках проекту «Створення кризового центру і реалізації програми відновлення життя, адаптації та інтеграції дітей, тимчасово переміщених із зони конфлікту на Сході України до умов приймаючих громад в Полтавській області», який реалізується на Лубенщині, бібліотекарями Лубенської міської бібліотеки для дітей для юних читачів-переселенців зі Сходу України була проведена екскурсія Бібліотекою у форматі веселої подорожі із цікавими пригодами. Також у закладі був проведений захід для родин, яких об’єднує повага і любов до книги. В рамках заходу були презентовані: виставка «Світ захоплень моєї родини», свято «Дружить з книгою родина», ігри та вікторини на знання літератури для дітей.
У Лохвицькій районній бібліотеці для дітей проходив другий (районний) етап конкурсу «Найкращий читач України-2015».
На базі Миргородської ЦРБ для працівників сільських книгозбірень району були проведені одноденні тренінги з вивчення електронної системи моніторингу базової мережі публічних бібліотек України (ЕСМаР).
У приміщенні Оржицької РБ для дорослих відбувся захід – «Бібліогуморина-2015».
У Березоточівській СБ Лубенського району був проведений захід «Бібліотечне сільпо».
За підтримки Лазірківської зональної бібліотеки Оржицького району у приміщенні місцевої ЗОШ І-ІІІ ступенів імені В.О.Підпалого проходив захід з нагоди Міжнародного дня дитячої книги.
Музейна справа. У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулася презентація чергової, десятої книги із серії «Звід пам’яток історії та культури України». Книга присвячена Глобинському району.
До Пирятинського краєзнавчого музею завітав член НСХУ та НСФХУ, сумчанин Віталій Шевченко, який народився та навчався у Пирятині. Гість подарував закладу особисту колекцію метеликів та інші подарунки.
У Максимівському сільському історико-краєзнавчому музеї Кременчуцького району відбувся захід – екскурсія музеєм. Під час заходу учні сільського НВК відтворили деякі героїчні сторінки історії села, а заслужений працівник культури України Микола Козак виконав народні пісні у супроводі бандури. У заході взяли участь також вокалісти різних поколінь.
Полтавська обласна вірменська община «Урарту» ініціювала та виділила кошти на встановлення пам’ятного знаку Героям Небесної сотні у сквері неподалік ЗОШ№9 обласного центру. Також обласна діаспора вірмен відкрила пам’ятник загиблим під час геноциду вірмен в Османській імперії. Пам’ятний знак – хачкар – встановили у Павленківському парку.
У Нових Санжарах відкрито перший на Полтавщині пам’ятний знак на честь Героїв Небесної сотні. А на межі Нових Санжар та Лелюхівки закладено парк, який нагадуватиме про мужність і героїзм земляків – борців за свободу і незалежність України.
Меморіальні дошки відкрито:
- у Пирятині – на честь колишнього редактора газети «Шляхом Ілліча», почесного громадянина міста, члена НСЖУ та почесного члена Національної спілки краєзнавців України Григорія Бажана;
- у Лубнах – на честь полеглого учасника АТО Анатолія Безроди.
У межах спільного громадського благодійного проекту увічнення пам’яті великих українців член Ради підприємців обласного центру, художник-доброчинець Вадим Голобородов разом із обласним відділенням Міжнародної організації «Жіноча громада» та Центральною спілкою українців у Німеччині презентував в Берліні пам’ятну дошку Тарасові Шевченку німецькою мовою. Пам’ятна дошка з чорного базальту виготовлена Вадимом Голобородовим.
Кіномистецтво. 18-річна полтавка, вихованка народного хореографічного колективу «Міленіум» Катерина Качашвілі здобула головний титул Національного телепроекту «Королева України-2015», фінальне гала-шоу якого проходило у Анталії (Туреччина).
Учасники фестивалю документального кіно «Полтава-Док» вперше взяли участь у міжнародному кінофестивалі «NIFF» (м.Нашик, Індія). На фестивалі були представлені сім українських фільмів, один із яких – «Небесна варта» Дмитра Вовка – отримав нагороду у номінації «Кращий іноземний короткометражний документальний фільм».
Кременчужанин Сергій Томашевський взяв участь у проекті «Голос країни-5» телеканалу 1+1.
У Миргороді відбувся V Всеукраїнський телевізійний дитячий пісенний фестиваль-конкурс «Соловейко України». Гран-прі Фестивалю виборола Анна-Марія Миронова (Київ), Кубок Леоніда Кучми – Аліна Костюк (Херсон), спеціальний приз глядацьких симпатій – Андрій Зубкін та Анна Пироженко (Кіровоградська область).
вгору
Аматорство. Просвітництво.  У Полтавському РБК проходив звітний концерт учасників художньої самодіяльності Полтавського району. А народні аматорські хорові колективи – «Калина» Зінцівського СБК, «Веснянка» Степненського СБК, «Червона калина» Тростянецького СБК та народний самодіяльний гурт «Ренесанс» Тростянецького СБК – підтвердили своє звання «народного».
У Кременчуці відбувся святковий концерт циркового колективу «Мрія» з нагоди його 30-річчя.
У Чорнухинському районному центрі культури і дозвілля проходив естрадно-розважальний концерт «Ми діти твої, Україно» за участю членів вокального гуртка при Будинку школяра (Чорнухи) та учнів із Чорнух і сіл району – Вороньків та Гілець.
У Пирятині відбувся концерт за участю колективу "Кобзарський табір" у складі Юрія та Марії Фединських (солістів ансамблю "Древо", Крячківка), Павла Моргунюка та Святослава Силенка (Київ).
В рамках відзначення Міжнародного дня театру у Гребінківському РБК відбулося театральне дійство за участю колективів закладу: театральної студії «ЕМІСТ» (казка «Хоробрий півень»), середньої групи (п’єса «Благодарний Еродій») та старшої групи (комедія з народного побуту «По-модньому»).
У Лубенському РБК проходило мистецьке дійство – звітний концерт 22 аматорських колективів (237 учасників) з 14 клубних закладів Лубенського району, що мають звання «народний», «зразковий аматорський колектив» та 3-х колективів – на предмет присвоєння почесних звань.
Лубенський цирковий аматорський колектив «Маска» взяв участь у міжнародному фестивалі-конкурсі «Зоряний лев» (Львів) і отримав диплом лауреатів першого ступеня і кубок. Окрім юних любителів циркового мистецтва у фестивалі взяли участь ще декілька лубенських колективів: танцювальний колектив «Водограй» і хореографічний колектив «Самоцвіт» (обидва – з Лубенського РБК). Також вдало виступила юна лубенська співачка Анастасія Коваль.
У Козельщинському РБК відбувся культурно-мистецький інтерактивний захід «В гостях у маестро», організований місцевою дитячою музичною школою.
У Чутівському РБК місцевими аматорами художньої самодіяльності був проведений захід з нагоди Дня сміху.
У Білоцерківці Пирятинського району аматори художньої самодіяльності із сусіднього села Вишневе виступили з концертом.
вгору
Матеріал підготувала:     
               
 І.О.Коваленко, провідний бібліограф
відділу інформації з питань культури
та мистецтва


Режим роботи:
понеділок-неділя: 9.00 – 17.30
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net




































2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського