Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Сенсорний інтерфейс (Електронний каталог)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Відділ інформації з питань культури та мистецтва


ХРОНІКА КУЛЬТУРНОГО ЖИТТЯ
ПОЛТАВЩИНИ
(оглядова довідка за матеріалами преси
за  квітень 2016 року)

1 квітня, у день народження письменника Миколи Гоголя, в обласному центрі біля пам’ятника митцю відбулися урочистості та нагородження лауреатів цьогорічної міської літературної премії імені Миколи Гоголя. На площі перед пам’ятником артисти Полтавського академічного обласного театру ляльок виконали уривок з вистави «Різдвяна ніч». У заході взяли участь лауреати премії, представники міської влади, школярі та студенти. У Шишацькому СБК був проведений тематичний освітньо-мистецький захід «Наш Гоголь», а у Великих Сорочинцях Миргородського району – літературний захід за участю акторів народного аматорського театру «Промінь» Великосорочинського СБК та святковий концерт «Веселий ярмарок»; екскурсія «М.В. Гоголь і Україна», тематичні виставки «Твори М.В. Гоголя англійською мовою», «Сучасний погляд на творчість М.В. Гоголя», проведені співробітниками Великосорочинського літературно-меморіального музею М.В. Гоголя для учнів 7-го класу місцевої ЗОШ І-ІІІ ступенів.
9 квітня в обласному центрі (у приміщенні колишнього цеху турбомеханічного заводу ПТМЗ) організатори мистецьких проектів «Кадетаріум» та «Арт Платформа 11» відкрили форум сучасного мистецтва «P.ART.TER» (PoltavaArtTerritory). Більш ніж 30 учасників із різних міст України представили свої роботи з живопису, графіки, фотографії, скульптури, кераміки. У заході виступали музичні колективи, проводилися інсталяції, перформанси та лекції з питань культури, мистецтва та ін. Проект дав змогу поспілкуватись у неформальній обстановці відомим митцям та початківцям. Виставка діяла два дні.
26 квітня в обласному центрі відбулися заходи, присвячені 30-річчю Чорнобильської трагедії. В рамках відзначення скорботної дати у приміщенні Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В. Гоголя експонувалася тематична виставка «Зона. 30 кілометрів людяності»; у Полтавському МБК проведений вечір пам’яті «Чорнобиль: новий відлік часу»; у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка – культурно-мистецький захід «Свої Чорнобиль має кольори». Заходи до цієї дати були проведені також у містах і селах Полтавщини: у Гребінківському РБК – концерт заслуженої артистки України Олени Білоконь для ліквідаторів аварії на ЧАЕС та членів їх сімей; у Миргородському РБК – урочистості «Чорнобиль… Трагедія… Пам’ять»; у Пирятинській ЦРБ – вечір пам’яті «Чорнобиль не має минулого часу» для учнів 10-Б класу школи №4; у Чутівській ЦРБ – тематичний захід «Чорнобиль: вічний спомин і гіркий біль» для учнів ПТУ №55; у приміщенні Козельщинського РБК центральна районна бібліотека представила тематичну виставку «Попіл Чорнобиля в наших серцях»; у Лубенській МБ для дорослих імені В. Леонтовича – вечір-реквієм «На вустах України від гіркого полину печаль» для студентів медичного училища; у Засульській СБ Лубенського району – урок пам’яті «Де Прип’ять славилась водою тепер Чорнобиля біда» для учнів 6-А класу місцевої гімназії; у Великообухівській СБ Миргородського району – вечір-спогад «А думка людська пам’ятатиме вас…». У селі Окіп Лубенського району відкрито пам’ятний знак ліквідаторам аварії на ЧАЕС.
Полтавські археологи презентували в обласному центрі два нових видання: черговий збірник наукових праць із серії «Старожитності Лівобережного Подніпров’я» та другу книгу «Дослідження літописної Лтави. Іванова гора». Обговорювали на заході також нову ґрунтовну книгу «Більське городище у працях Б.А.Шрамка».
Полтавський поет-байкар Роман Котляр презентував свою нову книгу «Посміхнулись? Дякую» на черговому засіданні студентів Університету третього віку, чимало з яких – члени Спілки літераторів Чутівщини Захід проведений спільно з Диканською ЦРБ.
8 квітня під головуванням очільника Оржицької райради Володимира Козини відбулося засідання оргкомітету з метою розроблення плану та підготовки до проведення заходів з відзначення в поточному році пам’ятних дат: 160-річчя від дня народження українського письменника Івана Франка, 100-річчя від дня його смерті та 90-річчя присвоєння Оржицькій ЗОШ імені митця.
Полтавська художниця та мистецтвознавець Роксолана Дудка представила свою роботу – писанку великого розміру – на VI Всеукраїнському фестивалі писанок (Київ) та посіла друге місце у номінації «Авторська писанка».
В рамках проекту «Метро до Кибинець», започаткованого київськими поетесами Любов’ю Якимчук та Галиною Танай, у Кибинцях Миргородського району відбулася конкурсно-розважальна програма «Український Великдень» за участю телеведучого Костянтина Грубича. Він провів майстер-клас з приготування деяких страв та презентував свою книгу рецептів української кухні «Смачна країна».
У Комсомольській ДМШ проходила презентація музичних інструментів та обладнання, придбаних для закладу коштом міського бюджету. В рамках заходу був проведений концерт вихованців Школи. Також учні Школи взяли участь у ІІ Всеукраїнському конкурсі юних скрипалів та віолончелістів імені Вадима Червова (Шостка Сумської області) і завоювали одне перше і два третіх місця конкурсу.
Заводська ДМШ Лохвицького району відзначила своє 40-річчя.
У Харківському художньому музеї експонувалися три мистецькі виставки кременчужан – художника і народного майстра Дмитра Короля та його учнів. Вони привезли свої роботи – витинанки, вириванки, роботи за мотивами петриківського розпису на картоні та пластилінове панно.
У ТОВ «АСМІ» обласного центру вийшла друком книга краєзнавця Юрія Осовського «Великобагачанщина. Історико-географічний нарис».

Культура для АТО.   8 квітня в обласному центрі (а 10 квітня – у Кременчуці) виступив музикант і композитор Богдан, відомий виступами на фортепіано під час Майдану. Митець виступає у балаклаві під псевдонімом Piano Extremist в рамках експрес-туру українськими містами «Палітра». Музикант їздить практично в усі «гарячі» точки АТО і виступає там з концертами. Під час концерту в обласному центрі був проведений збір коштів для поїздок до воїнів у зону АТО.

Театрально-концертне життя.   Із 1 по 8 квітня на сцені Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В. Гоголя в рамках VIII Всеукраїнського фестивалю театрального мистецтва «В гостях у Гоголя» виступали кращі театральні колективи України: Чернігівського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т.Г. Шевченка, Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.Кропивницького, Коломийського академічного обласного українського драматичного театру імені І.Озаркевича, Миколаївського академічного художнього російського драматичного театру, Житомирського академічного українського музично-драматичного театру імені І.Кочерги, Херсонського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.Куліша, Київського національного академічного театру оперети. Завершився фестиваль святковим концертом «Гоголівцям – 80!» з нагоди 80-річчя закладу. Також до ювілейної дати для співробітників та активних читачів Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського була проведена екскурсія до Театру.
У Полтавському музичному училищі імені Миколи Лисенка відбулися:
- 20-й Всеукраїнський відкритий конкурс бандуристів імені Володимира Кабачка. Учасниками конкурсу стали 63 музиканти із різних регіонів України. Гран-прі конкурсу виборола бандуристка-інструменталістка, студентку 4 курсу Полтавського музичного училища  імені Миколи Лисенка Ольга Миронова, І місце в категорії «вокаліст-бандурист» – студентка 4 курсу Вікторія Деркач;
- концерт піаніста, педагога Національної музичної академії імені П.І. Чайковського Бориса Федорова та його учня – студента 3-го курсу закладу Антона Дрозда. У концерті взяли участь також учні Київської середньої спеціалізованої музичної школи імені М.В. Лисенка – Аліна Милко, Єгор Мезенцев, Еріка Ткаченко, Андрій Дорофєєв (клас викладача Тетяни Абаєвої).
У приміщенні Полтавського палацу дозвілля «Листопад» відбувся звітний концерт учнів Полтавської міської школи мистецтв «Мала академія мистецтв» імені Раїси Кириченко з нагоди 25-річчя закладу.
6 квітня у приміщенні концерт-холу «Villa Крокодила» пройшов концерт рок-гурту «Акваріум» (Росія) на чолі з легендарним солістом Борисом Гребенщиковим.
У Чутовому з концертом виступив ВІА «Краяни» та студія спортивно-бальних танців «Гран-прі» Чутівського РБДЮТ.

Образотворче мистецтво.   1 квітня в обласному центрі відкрився фестиваль гумору «Карлюка-2016». В рамках фестивалю у Полтавському музеї авіації і космонавтики проведена презентація виставки робіт Ігоря Варченка «Космос і гумор». У приміщенні Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка було розгорнуто одразу кілька виставок: репрезентація частини кращих творів всеукраїнського відкритого конкурсу карикатури «Перемогли Гітлера – переможемо і Путлера»; дві персональні виставки російських карикатуристів Віктора Богорада і В’ячеслава Шилова, виставка словацької карикатури, яку представляв гість із Словаччини Петер Разус. Український художник-карикатурист Володимир Казаневський під час урочистого відкриття виставки продемонстрував її ноу-хау – карикатури для сліпих. В рамках відкриття фестивалю з концертами виступили муніципальний духовий оркестр «Полтава» та Театр пісні й поезії «Надежды маленький оркестрик». Також у приміщенні Музею були проведені:
- презентація нової творчої роботи колективу Полтавської обласної філармонії – вечір поезії срібного століття «Крізь райдугу останніх сліз», присвячений поетесам Зінаїді Гіппіус, Анні Ахматовій та Марині Цвєтаєвій;
- презентація першого тому («Втеча») українською мовою шеститомного роману-епопеї «Амба» письменника, члена НСПУ Володимира Карпенка (перекладачі – журналіст Марічка Зелень (Марина Демченко) та кандидат філологічних наук, доцент, завідувач кафедри української літератури ПНПУ імені В.Г. Короленка Віра Мелешко). Також була представлена біографічно-документальна повість Марічки Зелень «Азимут Землянина», присвячена творчості письменника Володимира Карпенка (псевд. – Влад Землянин). Вів захід народний артист України, заслужений діяч мистецтв України Герман Юрченко.
У Полтавській галереї актуального мистецтва «АРТ-МІСІЯ» розгорнута виставка робіт полтавського художника Едуарда Трирога «Координати свободи».
У галереях Кременчука протягом квітня відкрилися:
- 5 квітня – персональна виставка творів живопису кременчуцького художника Василя Вакуленка (Кременчуцька картинна галерея Наталії Юзефович);
- 21 квітня – виставка «Satisfaction», на якій свої нові роботи представили художники творчого об’єднання «Нова провінція»: Ольга Гриценко, Тетяна Зубова, Інна Мосієнко, Олексій Рубанов та Тетяна Шуляк.
19 квітня делегація представників Комсомольської міської влади  відвідала Комсомольську дитячу художню школу (ПСМНЗ «Дитяча художня школа»). Представники міської влади ознайомилися із виставкою учнівських робіт до Дня матері та переглянули літературно-музичну композицію «Берегиня людського роду».
У Комсомольській міській виставковій залі розгорнута виставка сучасного живопису «Інтерв’ю після страти», на якій представлені роботи художника Євгена Матюшенка.
6 квітня у виставковому залі Диканської картинної галереї імені М.К. Башкирцевої відбулося урочисте відкриття виставки декоративно-прикладної творчості студентів та викладачів спеціалізації «Декоративно-прикладне мистецтво» Гадяцького училища культури імені І.П. Котляревського.  Виставка присвячена 25-річчю Незалежності України та 80-річчю училища.

Бібліотечна справа.   У приміщенні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського розробники проекту «Полтава у тривимірному просторі» – краєзнавець Олег Лебединський та археолог Юрій Пуголовок – презентували цікавий відеоматеріал про Полтаву давніх часів. Також у Бібліотеці (відділ краєзнавства) діє книжкова виставка «Микола Скліфосовський: хірург і громадянин (до 180-ї річниці від дня народження)».
У Полтавській обласній бібліотеці для юнацтва імені Олеся Гончара відбулася творча зустріч із київським піаністом-імпровізатором, поетом, журналістом, радіо- та телеведучим, дияконом Свято-Юріївської парафії УПЦ КП Романом Колядою, який презентував чергову поетичну збірку «Люмінор» (книга вийшла друком у видавництві братів Капранових).
У рамках Всеукраїнського конкурсу дитячого читання «Найкращий читач України» 13 квітня у Полтавській обласній бібліотеці для дітей імені Панаса Мирного відбувся III (обласний) етап конкурсу «Найкращий читач Полтавщини». Обласному етапу конкурсу передували районні змагання. Зокрема, найкращими читачами Лохвицького району стали учень 6-го класу Яхниківської ЗОШ Максим Гладун та учениця 7-А класу Лохвицької гімназії №1 Юстина Лісова; Чутівського району – учениця 6-Б класу Чутівської школи Даша Максименко та учениця 7-го класу цієї ж школи Людмила Вовнянко.
У бібліотеці-філії №4 Полтавської міської ЦБС журналіст радіо «Свобода» Ірина Штогрін презентувала книгу «Ад 242. Історія мужності, братерства і самопожертви», а українська письменниця, видавець та науковець Марина Гримич – нову книгу для молоді «Летючий сміттєвоз».
З нагоди Міжнародного дня дитячої книги у бібліотеках були проведені заходи: у Комсомольській МБ для дітей – захід для дітей-вихованців ДНЗ «Росинка», у Миргородській ЦРБ – виставка дитячих малюнків, організована в рамках проекту Миргородської ЦБС «Бібліотеки Миргородщини презентують…», у Савинцівській СБ Миргородського району – зустріч «Ми читаємо завзято, а читання для нас – свято» для молодших користувачів бібліотеки.
Бібліотекар Лубенської ЦРБ імені В. Малика Тетяна Сафронова визнана кращим тренером Полтавщини проекту «Практична медіаграмотність громадян».
У Лубенській МБ для дорослих імені В. Леонтовича для учнів 8-9 класів місцевої школи №7 була проведена екскурсія у світ лікарських рослин «Даємо хворобам бій» та організована книжково-ілюстративна виставка «Шукаємо лікаря в природі», а для учнів ЗОШ №1 – майстер-клас з писанкарства «Дивовижний світ писанки».
Працівники Лубенської РБ для дітей імені О.В. Донченка для учнів 3-го класу місцевої ЗОШ №3 підготували і провели казкове свято «Казка мудрістю багата», а для учнів 4-В класу місцевої ЗОШ №1 – міркувально-інтелектуальні перегони «Про все на світі».
В Оржицькій РБ для дорослих проведене чергове засідання клубу за інтересами «Сива ластівка», присвячене Дню сміху.
У Диканській ЦРБ відбувся захід – імідж-коктейль «Про те, чого не вимовиш словами», присвячений полтавській поетесі, члену ради Полтавської спілки літераторів, фотографу Галині Вовченко (бібліотекар Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського).
Бібліотекар Калиновомостівської СБ Пирятинського району А. Букша провела пізнавальну годину «Книга – диво з див» для дітей місцевого ДНЗ «Калинка».
У Стасівській СБ Диканського району відбувся поетичний вечір за участю шанувальників поезії та місцевих поетів. Головною темою вечора були вірші, присвячені Небесній Сотні та героям АТО.
Завдяки народному депутату України Костянтину Іщейкіну у Пісківській СБ Лубенського району з’явилися нові меблі.

Музейна справа.   У Національному музеї-заповіднику М.В. Гоголя (Гоголеве Шишацького району) вже вп’яте відбулася зустріч членів обласного осередку інвалідів Всеукраїнської організації «Союз організацій інвалідів України» – «Творчими стежинами славетного земляка М.В. Гоголя».
У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського протягом квітня були проведені:
- захід «Музи не мовчать…», проведений у форматі літературного кафе і присвячений 60-річчю від заснування Полтавської обласної організації НСПУ;
- презентація наукового видання «Звід пам’яток історії та культури України: Полтавська область. Оржицький район». Видання підготували наукові працівники Музею, полтавські вчені та краєзнавці Оржицького району. Загалом це вже одинадцята книга цієї тематики, що вийшла друком з 2008 року;
- презентація колекції артефактів, подарованих Музею депутатом Полтавської облради сьомого скликання Русланом Богданом. Колекція складається із 56 предметів старовинної холодної зброї від І-го тисячоліття до нашої ери до ХІХ століття. Презентація колекції артефактів та наукового видання «Звід пам’яток історії та культури України: Полтавська область. Оржицький район» проведені в рамках заходів по відзначенню Дня пам’яток історії та культури, Міжнародного дня пам’яток і визначних місць та 125-річчю з  часу створення Музею.
У Полтавському літературно-меморіальному музеї Панаса Мирного відбувся літературний вечір, присвячений творчості українського письменника Івана Франка з нагоди 160-річчя від дня народження та 100-річчя від дня смерті митця.
У Полтавському музеї авіації і космонавтики з нагоди Всесвітнього дня космонавтики та Дня працівників ракетно-космічної галузі України розгорнута виставка «Космічні програми НАСА». В рамках відкриття виставки присутні переглянули фільм Полтавської ОДТРК «Лтава» «Я жив на максимальних обертах», присвячений льотчику-космонавту, нашому земляку Георгію Береговому.
У Пирятинському краєзнавчому музеї був проведений захід – зустріч волонтера, почесного громадянина Пирятинського району Світлани Німець із юними пошуковцями загону «Карби» та учнями 9-го класу міської школи №4.

Кіномистецтво.   Полтавська бандуристка Інна Іщенко взяла участь у проекті «Голос країни» телеканалу 1+1 і стала учасницею команди тренера Тіни Кароль.
У Миргороді відбувся шостий Всеукраїнський телевізійний дитячий пісенний фестиваль-конкурс «Соловейко України». Гран-прі фестивалю виборола вокальна група народного колективу фольклорного ансамблю «Яворина» (Київ); кубок засновника фестивалю – Леоніда Кучми – вихованець Харківського військового ліцею Артем Кочергін; приз глядацьких симпатій – Анна Кисла (Литва); сертифікат на закордонну поїздку – зразковий фольклорний гурт «Веретенце» (Житомирська область). Фестивальний подарунок – біле піаніно – від благодійного фонду Леоніда Кучми «Україна - дітям» поїде у Чугуївську ДМШ Харківського району.

Аматорство. Просвітництво.   У Комсомольську протягом квітня відбулися заходи:
- святкування Дня міста (в рамках свята відбувся звітний концерт Комсомольської ДМШ);
- ювілейний концерт колективу сучасної школи танцю «Rema dance family» (RDF) з нагоди 15-річчя закладу;
- концерт творчих колективів ПКіТ з нагоди 35-річчя стоматологічної служби Комсомольська.
У Гребінківському РБК відбувся концерт місцевої співачки, володарки Гран-прі Всеукраїнського фестивалю «Різдвяні зоряні мости» (Черкаси) Анастасії Якименко. Участь у концерті взяли також вихованці та викладачі Гребінківської ДМШ, артисти Гребінківського РБК та вокальний гурт «Орфей» (Черкаси). Також у приміщенні РБК відбулося святкове дійство, приурочене до Міжнародного дня танцю.
В рамках творчого проекту «Ми діти твої, Україно!» у Чорнухах відбувся концерт талановитих дітей із Чорнух, Пирятина та Заводського Лохвицького району. Захід був проведений у форматі телешоу «Маленькі гіганти».
В рамках обласного огляду народної творчості «Слався, Полтавська мистецька родина!» творчі звіти художньої самодіяльності були проведені у Комсомольському ПКіТ, Хорольському РБК (за участю 25-ти сільських клубних закладів району), Диканському РБК (за участю 14-ти сільських клубних закладів району), Великосорочинському СБК Миргородського району, Смородщинському СБК Чутівського району та Теплівці Пирятинського району. Із творчими звітами виступили також самодіяльні артисти Артемівської і Черняківської філій Чутівського РБК.
У Лубенському РБК відбувся творчий вечір поетеси, члена літоб’єднання імені О. Донченка Лариси Галич «Життя не можна повторити на біс».
У Лубенському краєзнавчому музеї розгорнута фотовиставка «Дивовижний світ Макро», на якій представлені роботи донеччанки Тамари Кореневої.
У Лукім’ї із концертом виступили аматори художньої самодіяльності із Великоселецького Оржицького району. З концертом-відповіддю лукімські аматори художньої самодіяльності виступили у Великоселецькому.
У Новомартинівському СК Пирятинського району відбувся творчий вечір з нагоди 10-річчя народного аматорського вокального ансамблю «Полісяночка».
У Новоаврамівському СБК Хорольського району для місцевих жителів був проведений творчий вечір-концерт артистів Хорольського РБК.
У Чапаєвському СК Диканського району відбувся вечір гумору, підготовлений учасниками художньої самодіяльності закладу. 


Матеріал підготувала:                                                   І.О.Коваленко, провідний           
                                                                                         бібліограф відділу інфор-
                                                                                         мації  з  питань  культури
                                                                                         та мистецтва


Режим роботи:
понеділок-неділя: 9.00 – 17.30
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net
2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського