Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Сенсорний інтерфейс (Електронний каталог)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 



















Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Відділ інформації з питань культури та мистецтва

ХРОНІКА КУЛЬТУРНОГО ЖИТТЯ ПОЛТАВЩИНИ
(оглядова довідка за матеріалами преси за  листопад 2016 року)

Відповідно до Указу Президента України № 495/2016 від 9 листопада 2016 року «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва»  за значний особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки та високу професійну майстерність:
ЛЕВЧЕНКА Григорія Семеновича – художнього керівника українського народного хору «Калина» Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка – нагороджено орденом «За заслуги» ІІ ступеня;
РУДЕНКО Ярославу Василівну – артистку-вокалістку Національної філармонії України (нар. у селі Рудка Гребінківського району) – нагороджено орденом княгині Ольги ІІІ ступеня;
ІВАНЧЕНКО Наталії Олексіївні – артистці комунального підприємства культури і мистецтв «Полтавська обласна філармонія» – присвоєно почесне звання «Заслужений артист України»;
ПІЛЮГІНІЙ Ларисі Михайлівні – майстрині художньої вишивки із Решетилівки – присвоєно почесне звання «Заслужений майстер народної творчості України»;
ГАЛАГАНУ Ростиславу Мстиславовичу – хормейстеру, художньому керівнику самодіяльного народного гурту «Сусіди» Глобинського РБК – присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».
21 листопада на Соборному майдані біля пам’ятника гетьману України Івану Мазепі обласного центру відбулися урочистості з нагоди Дня Гідності та Свободи. Народне віче розпочалося із спільного (разом із заслуженим артистом України Валерієм Соколиком) виконання а капела Державного гімну України. На заході відбулося також нагородження учасників конкурсу «Територія Майдану»; автори кращих проектів отримали премії і грамоти Полтавської ОДА та обласної ради. Увечері цього ж дня чимало полтавців зібралося на площі біля адмінбудівлі по вулиці Соборності, 45. Учасники вечірнього віче поклали квіти і запалили лампадки біля стели Героям Майдану, а потім – біля графіті-меморіалу Небесної Сотні, куди прийшли колоною із прапорами. Урочисті заходи з нагоди Дня Гідності та Свободи проходили в усіх містах і селах області.
23 листопада в обласному центрі біля пам’ятника Скорботній матері та братської могили відбулися урочистості з нагоди трагічної дати – 75-річчя розстрілу гітлерівськими окупантами мирного населення.
26 листопада в обласному центрі відбулися скорботні заходи з нагоди Дня пам’яті жертв голодоморів. На Театральній площі було проведене жалобне дійство. О 16-й годині Полтава приєдналася до загальнонаціональної хвилини мовчання та акції «Запали свічку». Далі скорботною ходою присутні – представники державної влади, полтавська інтелігенція, представники громадських організацій, студентська молодь – рушили до Свято-Успенського кафедрального собору, де була проведена спільна молитва. У Полтавському районі була проведена низка заходів – тематичні вечори та виставки в сільських бібліотеках, заходи у форматах круглого столу, вечори-реквієми, інформаційні дні, мітинги біля пам’ятних знаків та пам’ятних знаків жертвам голодоморів. Делегації із Полтави та районів області вшанували пам’ять померлих біля першого пам’ятника Голодомору в Україні – Кургану скорботи, який розташований неподалік від Мгарського Спасо-Преображенського монастиря в Лубенському районі. Скорботні заходи проходили в усіх містах і селах Полтавщини.
У приміщенні Державного архіву Полтавської області розгорнута документальна виставка друкованих та фотодокументів, які розповідають про представників Української Гельсінської Групи та переслідування їх органами КДБ.
Миргородському художньо-промисловому коледжу імені М.В. Гоголя, що нині входить до структури Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка, виповнилося 120 років. З цієї нагоди у навчальному закладі відбулася наукова конференція «Погляд крізь 120-річчя».
У полтавському видавництві ПП ХРА «Дивосвіт» до 125-річчя заснування Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського вийшла друком книга Віктора Самородова та Світлани Кигим «Постаті природознавства та музейництва Полтавщини (ХІХ-ХХ ст.)». Це – четверта спільна праця авторів, присвячена вченим-натуралістам, музейникам, першим завідувачам Природничо-історичного музею Полтавського губернського земства (нині – Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського) Михайлу Олеховському, братам Миколі та Валентину Ніколаєвим. Також книга посіла третє місце 10-го конкурсу «Краща книга Полтавщини-2016» у номінації «Краще історико-краєзнавче видання».
У харківській книгарні «Є» відбулася презентація першої прозової збірки полтавського письменника Сергія Осоки «Нічні купання в серпні». Захід провела літературний критик Тетяна Трофименко.

Театрально-концертне життя.  У приміщенні Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В. Гоголя відбулися урочистості з нагоди Дня працівників радіо, телебачення та зв’язку. Із святковим концертом до цієї дати виступили Анастасія Ваценко, Світлана Кулініч, Дар’я Бєлікова, Галина Бахмут, учасник телешоу «Х-фактор» Тарас Король; композицію на саксофоні виконав Володимир Смирницький, а учасники танцювального клубу «Акцент» Віталій Мурильов та Злата Білан виступили із танцювальним номером. У приміщенні Театру проходили також урочистості з нагоди Дня працівників сільського господарства та 25-річчя обласної газети «Село полтавське». У ході концертної програми аграріїв привітали найкращі творчі колективи Полтавщини. До цієї ж дати заслужена артистка України Тетяна Садохіна та гурт «Ревізор», заслужений працівник культури Анатолій Денисов, саксофоніст, володар «Золотого саксофону Полтавщини» Олег Шеременко виступили з концертом у Чутівському РБК. Урочистості та святкові концерти аматорів художньої самодіяльності з нагоди цих свят проходили також в інших містах і селах Полтавщини.
У Полтавському МБК із спектаклем-комедією «Блез» за твором французького драматурга Клода Моне виступив Народний театр на Павленках. Також у приміщенні цього закладу відбувся щорічний благодійний студентський бал «Допомогти так легко».
Заслужена артистка України Олена Білоконь виступила у Дмитрівці Горішньоплавнівської міської ради з нагоди Дня села.
У приміщенні Полтавського ПД «Листопад» протягом листопада відбулися:
- концертна програма «БГ SYMPHONIA» російського музиканта Бориса Гребенщикова та гурту «Акваріум»  у супроводі симфонічного оркестру «Виртуозы Киева». Також артисти виступили з вуличним концертом на Театральній площі обласного центру;
- урочистості з нагоди Дня працівника соціальної сфери та Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва. У концертних частинах заходів з концертами виступив  гурт «Діти Фрістайлу» (Полтава); музичний колектив також відвідав редакцію газети «Село полтавське» і привітав ювілярів із 25-річчям.  Концерти аматорів художньої самодіяльності з нагоди Дня працівника соціальної сфери та Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва відбулися і в інших містах і селах Полтавщини.
Полтавський поет та репер Артем Лоїк, лауреат всеукраїнських конкурсів гурт «Май рум файв», соліст Полтавської обласної філармонії Микола Гармаш, учасники телешоу «Х-фактор» гурт «Сен-Тропе», гурт «Краяни» та багато інших видатних особистостей полтавського мистецького простору виступили з концертними номерами на V Полтавському загальноміському фестивалі художньої самодіяльності загальноосвітніх навчальних закладів «Творче тріо+полтавська зірка», який проходив у приміщенні Полтавського ПДЮТ. У заході взяли участь колективи 32-х загальноосвітніх навчальних закладів міста та їх «зіркові» наставники, зокрема, заслужена артистка України Олена Білоконь.
Артист Національного театру опери та балету України (Київ), учасник телешоу «Голос країни» Ангел Георгієв та інструментальний ансамбль «Сувенір» (Полтава) виступили у Новій Кочубеївці Чутівського району з концертом до Дня працівників сільського господарства.
Троє полтавських виконавців – Влад Ульянич, Mr. Gilmour та Світлана Велян – претендують на право представляти Україну на пісенному конкурсі «Євробачення-2017» (Київ).
У Кременчуцькому МБК з ретро-концертом виступили солісти першого складу ансамблю «Верасы» (Білорусь) – сімейна пара Ядвіга Поплавська та Олександр Тиханович.

Образотворче мистецтво.   У приміщенні Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка (у залі дитячої творчості імені Саші Путрі) відкрилася виставка переможців та лауреатів конкурсу образотворчого мистецтва «Я – Україна!», на якій були представлені 100 робіт. Також у Музеї розгорнуто фотопроект «Ветерани», створений американським художником українського походження Сашою Масловим. Проект складається із серії фотопортретів учасників Другої світової війни. Портрети супроводжуються коментарями з особистими історіями та інтерв’ю ветеранів.
У приміщенні Полтавського РБК розгорнута фотовиставка «Славні мої земляки», на якій представлено понад 40 світлин фотомайстра, члена НСФХУ та НСЖУ Аркадія Славуцького.
У Полтавському салоні обласного творчого товариства «Художник» відбувся захід пам’яті художника Ігоря Каюріна та розгорнута виставка картин митця.
У приміщенні Полтавського обласного відділення товариства «Україна-Світ» експонується виставка «Життя в коричневому колориті», на якій представлені картини полтавського художника, заслуженого діяча мистецтв України Володимира Дерябіна. Виставка присвячена 70-річчю митця.
У Духовно-культурному центрі імені Преподобного Паїсія Величковського Свято-Успенського собору обласного центру розгорнута виставка старовинних вишитих сорочок «Українська вишиванка – генетичний код нації». Сорочки для виставки надали колекціонери Полтави і області Тетяна Черненко, Григорій та Ігор Грині, Наталія Гранчак і Валентина Титаренко, а директор Центру – Сергій Козлов – представив фотоматеріали і живопис із приватної збірки. Також у приміщенні Центру розгорнута виставка унікальних православних ікон, вирізьблених з дерева місцевим майстром Юрієм Панкевичем.
У Кременчуцькій картинній галереї Наталії Юзефович відкрилася виставка робіт художниці та викладача дитячої художньої школи імені О.Д. Литовченка Інни Мосієнко. Роботи, представлені на виставці, виконані в техніці батика та графіки.
У приміщенні Кременчуцької міської художньої галереї розгорнута виставка робіт двох кременчужан – Ольги Горпиненко (живопис) та Володимира Кулаженка (вишивка хрестиком сорочок і картин).
У приміщенні Верховної Ради України (Київ) протягом минулого сесійного тижня (з 15 до 18 листопада) експонувалася персональна виставка картин полтавської художниці Юлії Сторожевої «Любов до Батьківщини».

Бібліотечна справа.  У приміщенні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П. Котляревського протягом листопада проходили:
- 9 листопада – у День української писемності та мови – захід «Мово рідна, світи в кожнім домі…», який провела заслужений працівник культури України Валентина Шемчук;
- 13 листопада – зустріч-презентація з учасниками мандрівного медіапроекту «Ukraїner». «Ukraїner» — туристично-експедиційний медіапроект, спрямований на нове відкриття України: культури регіонів, активних творчих людей, ефективних локальних спільнот та іншого. Богдан Логвиненко, Наталія Панченко та Ірина Земляна розповіли про те, що побачили та дізналися у поїздках та, власне, про сам проект і його мету. З 1 листопада учасники перебували на Полтавщині і знімали цікавих людей регіону;
- 21 листопада – відкриття ХІІІ Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. Цьогоріч Мандрівний Docudays UA пропонує насичену програму фільмів: історія про міграційні процеси, реабілітація після війни, жіночий активізм за авторитарних режимів і багато інших. Загалом глядачі Мандрівного фестивалю на Полтавщині побачать більше двадцяти найкращих документальних фільмів України та світу;
- презентація книги колишнього співробітника національних спецслужб України, генерал-лейтенанта Василя Богдана «Про наболіле». Автор подарував бібліотечним закладам області 70 екземплярів книги;
- відкриття виставки художника, педагога та дизайнера Ірини Грідюшко (сектор періодичних видань);
- відкриття виставки світлин «Осіннє рандеву. Друзі, знайомі, замовники і не тільки», на якій представлені роботи професійної художниці, лауреата обласних літературно-мистецьких премій імені Панаса Мирного і Володимира Короленка Ганни Грибан (відділ мистецтв).
У Кременчуцькій ЦМБ для дітей імені І.Ф. Торубари розгорнута виставка «Улюблена лялька різних поколінь», експозицію якої склали 70 колекційних ляльок. Автор виставки – 93-річна майстриня Галина Гугніна.
Абазівська СБ Полтавського району презентувала зустріч «Таланти твої, Абазівко». Захід проведений у приміщенні Абазівського краєзнавчого музею.
На базі Миргородської ЦБС співробітниками Полтавської обласної бібліотеки для дітей імені Панаса Мирного був проведений обласний семінар-практикум для працівників районних та міських бібліотек для дітей. Захід відбувся за підтримки управління культури Полтавської ОДА та Миргородської РДА.
Бібліотекар Савинської СБ Оржицького району Марія Халява підготувала і провела родинне свято «День іменинників» для учнів 5-6-х класів місцевої ЗОШ та їх батьків.
В Остап’євській СБ Миргородського району експонується виставка «Ниточка до ниточки – вишиваю квіточку, вишиваю долю я свою…», на якій представлені вишивки місцевої майстрині Наталії Сухозад.

Музейна справа.   В рамках відзначення 125-річчя від часу заснування Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського відбулися заходи:
- відкриття нової експозиції «Василь Кричевський і Полтавщина», де представлено живопис, графіку, меморії всієї мистецької родини Кричевських;
- презентація книги науковця Музею Галини Галян «Розповіді про мистецьку родину Кричевських» (книга вийшла друком у полтавському видавництві «АСМІ»);
- презентація завідувачем відділу Музею Ганною Барською наукового видання «Василь Григорович Кричевський» (хрестоматія, т. 1 (1891-1943 рр.) із серії «Слобожанський світ», яке представив харків’янин, видавець Олександр Савчук;
- урочиста академія «Історія про історію»;
- відкриття на вулиці Кричевського меморіальної дошки на честь архітектора, художника та педагога Василя Кричевського. Також 9 листопада у приміщенні Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського відбулося нагородження переможців 10-го конкурсу «Краща книга Полтавщини-2016».
У Мачухах Полтавського району була проведена перша наукова конференція «Мачуська земля: минуле та сучасність». У заході взяли участь науковці музеїв, культурно-освітніх установ, вищих та загальноосвітніх навчальних закладів Полтави, сіл Полтавського району, Києва, Одеси. В рамках проведення конференції відбулося відкриття Мачухівського краєзнавчого музею.
11 листопада Пирятинський краєзнавчий музей символічно відзначив 49- річчя відкриття музею в місті. З цієї нагоди відбулися різноманітні заходи, зокрема, голова районного історико-краєзнавчого товариства Олександр Рудковський провів презентацію з історії заснування та відкриття музею, а директор музею Наталія Купріян – екскурсію музейними залами.
У Великосорочинському літературно-меморіальному музеї М.В. Гоголя Миргородського району для працівників культури Шишаччини була проведена театралізована екскурсія «На гостини до Гоголя».
Протягом листопада були відкриті пам’ятні знаки:
- у Великих Сорочинцях Миргородського  району – на місті розстрілу фашистами мирних жителів 11 листопада 1941 року;
- у Сагайдаку Шишацького району – жертвам повстання проти комуністичного режиму, яке відбулося тут у березні 1933 року.
Протягом листопада відкрито меморіальні дошки:
- на фасаді будинку по вулиці Соборності, 20 обласного центру – на честь українського фотографа польського походження Йозефа Хмелевського,
який свого часу працював у Полтаві та тримав у цьому будинку фотоательє. На відкриття меморіальної дошки у Полтаву прибув Генеральний Консул Республіки Польща у Харкові Януш Яблонський;
- на будівлі другого корпусу Кременчуцького національного університету – на честь доктора, професора технічних наук Віталія Коміра.

Кіномистецтво.   12 листопада у Пирятинському РБК проходив відбірковий тур обласного телешоу-конкурсу дитячої пісні і танцю «Естрадна веселка» імені Володимира Прокопенка. Свої таланти продемонстрували талановиті ансамблі та виконавці із тринадцяти населених пунктів Полтавщини.
У півфінальному випуску телешоу «Караоке на майдані», яке проходило 20 листопада на Хрещатику (Київ), виступили дві представниці Лохвицького району – старшокласниця Лохвицької гімназії №1 Валерія Богодист та художній керівник Безсалівського СБК Оксана Борисова.
Танцівниця Аліна Стіфарова із Кременчука взяла участь у танцювальному шоу телеканалу СТБ «Танцюють всі».

Аматорство. Просвітництво.   11 листопада відзначила своє 80-річчя учасниця хорів ветеранів «Полтавські піснярі» та «Червона гвоздика», ансамблю «Пам’ять серця», танцювального колективу «Полонез» Полтавського МБК, майстриня вишивки Анастасія Пусан.
16 листопада в обласному центрі відбулося урочисте відкриття оновленого приміщення Полтавської дитячої художньої школи.
19 листопада у приміщенні Кременчуцького ПК «Нафтохімік» стартував Всеукраїнський фестиваль шоу-програм «Шоу починається». Це – перший захід подібного формату в місті. У відбірковому турі було представлено десять шоу-програм.
Вихованці Гадяцького училища культури імені І.П. Котляревського виступили з концертною програмою у Степному Полтавського району з нагоди святкування 60-річчя ДП ДГ «Степне».
У Хорольському РБК вперше проходив фестиваль-конкурс людей з обмеженими фізичними можливостями «На крилах віри».
Студія естрадної пісні «Першоцвіт», що діє на території Андріївської сільської ради Хорольського району, відзначила 12-річчя. В рамках обласного конкурсу любительських об’єднань та клубів за інтересами «Таланти рідного краю» вихованці студії виступили із звітним концертом перед глядачами району.
У Мальцях (Чапаєвці) Козельщинського району відбулося урочисте відкриття нового приміщення Мальцівського СК.
У Засуллі Лубенського району проходив Х регіональний фестиваль творчості людей з обмеженими фізичними можливостями «Сузір’я мрій».
В рамках районного огляду-фестивалю народної творчості «Родослів» у Харківецькому СБК Пирятинського району відбувся творчий звіт учасників художньої самодіяльності.

Матеріал підготувала: І.О. Коваленко, провідний бібліограф відділу інформації з питань культури та мистецтва




Режим роботи:
понеділок-неділя: 9.00 – 17.30
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net




































2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського