Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Сенсорний інтерфейс (Електронний каталог)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Відділ інформації з питань культури та мистецтва

ХРОНІКА КУЛЬТУРНОГО ЖИТТЯ
ПОЛТАВЩИНИ

(оглядова довідка за матеріалами преси
за лютий 2015 року)

Загальні питання
Культура для АТО
Театрально-концертне життя
Образотворче мистецтво
Бібліотечна справа
Музейна справа
Кіномистецтво
Аматорство. Просвітництво

Загальні питання. У лютому проходили урочисті заходи до 10-річчя від дня смерті Героя України, повного кавалера ордена княгині Ольги, лауреата Національної премії імені Т.Г.Шевченка, співачки Раїси Кириченко. Біля пам’ятника співачки у Полтаві зібралися керівники області, представники творчої інтелігенції, її друзі та колеги. В рамках меморіального проекту «Україна – Раїсі Кириченко» у приміщенні Полтавського ОЦЕВУМу відбувся благодійний вечір пам’яті співачки, кошти від проведення якого перераховані на підтримку та реабілітацію тяжкопоранених бійців АТО. У с.Корещина Глобинського району, біля могили співачки, відбувся урочистий мітинг. Урочистості проходили також у с.Землянки Глобинського району, біля пам'ятника славетній співачці. У музеї-світлиці Раїси Кириченко (Землянківська ЗОШ І-ІІІ ступеню Глобинського району) відбулася тематична поетично-музична композиція та меморіальний захід, який провів куратор Музею Раїси Кириченко у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г.Короленка, доцент кафедри журналістики Гліб Кудряшов. У заході взяла участь також бандуристка, художній керівник концертного ансамблю «Чураївна» Полтавської обласної філармонії Леся Гринчук.
У Полтаві та містах і селах області відбулися урочисті заходи з нагоди Дня Героїв Небесної Сотні.
У Полтаві та на Полтавщині проходили урочистості з нагоди Дня вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 26-ї річниці виведення військ колишнього СРСР із Афганістану. До цієї дати у приміщенні Полтавського МБК був проведений вечір-реквієм, а у читальному залі Оржицької районної бібліотеки для дорослих – захід «А мені вчора знову Афганістан приснився».
У Лубнах визначили лауреатів 13-ї літературно-мистецької премії імені Володимира Малика. Цьогорічними її лауреатами стали:
- у номінації «Література та публіцистика» – Віктор Анатолійович Вергунов (Київ), доктор сільськогосподарських наук, професор, член-кореспондент Національної Академії аграрних наук України, керівник Інституту історії аграрної науки, освіти та техніки, директор Національної наукової сільськогосподарської бібліотеки НААНУ – за книги «Мій земляк з Дернівки – Василь Костенко, якого О.П.Довженко любив «…більш за всіх людей на Україні» та «Костенко Василь Семенович. Державний та громадський діяч. Учений-історик»;
- у номінації «Краєзнавство і народна творчість» – авторський колектив ветеранів місцевого самоврядування міста Лубни (під керівництвом Івана Прокоповича Гончарова) – за книгу в двох томах «Лубни на вітрах історії ХХ-ХХІ століть» та Олександр Прокопович Джунь, працівник Миргородського краєзнавчого музею, ініціатор створення Музею історії Голодомору 1932-33 рр. на Миргородщині – за книгу «Чорні роки Миргородщини»;
- у номінації «Мистецтво та монументальна скульптура» –  Володимир Іванович Мірошниченко (Лубни), художник, портретист, пейзажист, автор ряду меморіальних дошок в Лубнах та інших містах, пам’ятного знака на честь Героїв Радянського Союзу 25-ї Чапаєвської дивізії.
Дипломантами премії стали:
- у номінації «Література і публіцистика» – поетеса Надія Іванівна Гринь (Полтава) – за книги «Вітряки моєї долі» і «Крилаті друзі» та Ольга Андріївна Пилипчук (Кременчук) – за книгу «На гостину до Куліша»;
- у номінації «Мистецтво і монументальна скульптура» – Антон Іванович Вовк (с.Вороньки Чорнухинського району) – за творчий доробок у жанрі різьблення по дереву та літературна студія імені Олени Теліги Лубенської ЗОШ №1 (керівник Лариса Василівна Галич). Церемонія нагородження переможців проходила 24 лютого у Лубенській дитячій музичній школі.
Згідно з Положенням про щорічну премію імені Панаса Мирного оголошується прийом матеріалів на її здобуття у 2015 році. Пропозиції про присудження премії вносяться органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, творчими спілками, громадськими організаціями, адміністраціями (ректоратами) загальноосвітніх навчальних закладів та вищих навчальних закладів 1-4 рівнів акредитації, закладами культури, редакціями періодичних видань до 1 квітня поточного року
У Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г.Короленка проходила зустріч із українським письменником, членом НСПУ, лауреатом Шевченківської премії Василем Шкляром, який презентував свою нову книгу «Маруся».
Біля Меморіального комплексу слави українського козацтва у Жуках Полтавського району відбулися урочисті заходи з нагоди 345-річчя від дня народження українського козацького літописця, нашого земляка Самійла Величка, 295-річчя його Літопису та 20-річчя від дня встановлення Пам’ятного знака літописцю.
У Гребінківському РБК відбулося традиційне обласне літературно-музичне свято «Гребінчина світлиця», приурочене до 203-ї річниці від дня народження українського письменника, педагога та видавця Євгена Гребінки. Свої вироби у фойє РБК представили учні різних гуртків міста, майстри-аматори сіл району. Тематичну книжкову виставку розгорнули бібліотекарі Гребінківської ЦРБ. Свої картини презентував місцевий художник Олег Макогон. Святкування пам’ятної дати супроводжувалося концертом учасників художньої самодіяльності, працівників Гребінківського РБК та вихованців і викладачів Гребінківської дитячої музичної школи. На заході були присутні почесні гості – делегація з комунальної установи "Обласний центр народної творчості культурно-освітньої роботи" обласного центру та делегація працівників культури з Пирятинщини.
У Старосанжарській ЗОШ І-ІІІ ступенів імені О.Мешко Новосанжарського району відбулися урочисті заходи з нагоди 110-річчя від дня народження землячки, правозахисниці, співорганізатора Гельсінського руху Оксани Мешко.
У видавництві «Гадяч» накладом у 300 примірників вийшла друком книга Валентини Белі «Українці мої».
Культура для АТО. В рамках циклу культурно-мистецьких акцій, запланованих управлінням культури виконкому Полтавської міськради для мобілізованих військовослужбовців, які проходять підготовку в навчальному центрі, відбувся концерт учнів та викладачів Полтавської дитячої музичної школи №1 імені Платона Майбороди.
В рамках проведення в обласному центрі Стрітенського благодійного ярмарку відбувся концерт за участю артистів Полтавської обласної філармонії – заслуженої артистки України Олени Білоконь, співака Ігоря Години та ансамблю «Полтава» – та аматорів художньої самодіяльності.
У Духовно-культурному центрі імені преподобного Паїсія Величковського при Свято-Успенському кафедральному соборі обласного центру розгорнута благодійна виставка-продаж робіт полтавської художниці Наталії Сташкевич «Для душі – від душі». Кошти, отримані від продажу картин, будуть передані родинам полеглих захисників Вітчизни.
У Кременчуцькому БК «Кредмаш» відбувся благодійний концерт-музична казка «Все зцілює любов». Гроші, отримані за квитки та зібрані за допомогою благодійних скриньок, передані військовим госпіталям.
У Пирятинському РБК на підтримку пирятинських військовослужбовців пройшов благодійний концерт «Не залишимо наших воїнів наодинці з війною!».
У гадяцькому кіноконцертному залі «Дружба» з метою допомоги військовим був проведений благодійний аукціон «Україна починається з тебе». На аукціоні були представлені роботи учнів і майстрів Державної спеціалізованої художньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів «Колегіум мистецтв у Опішні» імені Василя Кричевського.
Театрально-концертне життя. У Полтавському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені М.В.Гоголя відбулися:
- концерт симфонічного оркестру Театру. Керував оркестром головний диригент і художній керівник Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України, народний артист України, лауреат Шевченківської премії Володимир Сіренко;
- концерт до Дня святого Валентина за участю тріо музикантів «S-KLASS» (Дніпропетровськ) та гостя концерту – скрипаля-віртуоза, випускника Полтавського музичного училища імені М.В.Лисенка Романа Почепа.
У Полтавському МБК проходив концерт класичної музики у виконанні симфонічного оркестру Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В.Гоголя та піаніста, доцента Вищої Музичної Школи м.Кельна (Німеччина) Олега Полянського. Організатор та ведучий концерту – народний артист України, заслужений діяч мистецтв України Герман Юрченко.
Артисти Театру поезії і пісні «Надежды маленький оркестрик» обласного центру виступили з мистецькою ініціативою провести 12 лютого Всеукраїнську акцію «Ми разом – ми поруч», у якій планують взяти участь автори та виконавці бардівської пісні.
В концерт-холі «Villa Крокодила» обласного центру відбувся виступ проекту «Сергій Жадан та Собаки в Космосі». До складу проекту входить український письменник, поет та перекладач Сергій Жадана і гурт «Собаки в космосі» (Харків). Музиканти презентували свій новий альбом «Бийся за неї».
У Кременчуцькому МБК місцевий театр «Аскал» виступив із спектаклем «Очень узкий драмкружок».
Викладачі та студентка спеціалізації «Народне інструментальне мистецтво» Гадяцького училища культури імені І.П.Котляревського взяли участь у фестивалі-конкурсі мистецьких умінь «Слов’янський рай» (м. Міхаловце та м.Собранце, Словаччина) і вибороли дипломи конкурсу. Всі мистецькі заходи, організовані студентами та викладачами закладу, присвячуються 80-річчю від заснування Училища.
Протягом лютого з концертами виступили:
- у Полтаві – український гурт «The Вйо»;
- у Кременчуці – український гурт «ТіК».
Образотворче мистецтво. У приміщенні Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка проходили:
- в рамках проведення в обласному центрі днів всеукраїнської газети «День» – відкриття фотовиставки переможців XVI Міжнародного фотоконкурсу газети; у заході взяла участь також головний редактор газети Лариса Івшина;
- колективна виставка «Несподівана Полтава», на якій експонувалися роботи 16-ти художників, що взяли участь у пленері, організованому меценатами Олексієм Петренком та Олегом Денисенком.
На обговорення журі та громадськості у виставковому залі НСХУ (Полтавському художньому салоні) представлено сім конкурсних проектних пропозицій Пам’ятного знаку подіям та учасникам Майдану в Полтаві. Свої голоси полтавці можуть віддати, залишивши запис у щоденнику виставки, на офіційних сайтах управління культури ОДА та обласної ради. Тривалість обговорення – до 20 лютого поточного року. Також у приміщенні Салону в рамках галерейного проекту «Арт-місія», започаткованого полтавськими колекціонерами та меценатами Олексієм Петренком та Євгеном Анічиним, відкрито персональну виставку «Колір граната», на якій представлені роботи члена НСХУ, учасника багатьох виставок в Україні та за її межами (у тому числі - персональних), володаря Гран-прі Міжнародного конкурсу «Золота «Зуза»-2010» Анатолія Лавренка.
У Духовно-культурному центрі імені преподобного Паїсія Величковського при Свято-Успенському кафедральному соборі обласного центру в рамках закриття виставки, присвяченої художнику та іконописцю Григорію Ксьонзу, відбулася презентація книги «Григорій Ксьонз. Ювілейне видання».
У Комсомольській міській виставковій залі експонується виставка робіт харківської художниці Надії Мир (Мироненко) «Оголена душа».
У Кременчуцькій картинній галереї Наталії Юзефович представником-експертом Книги рекордів України зафіксовано рекорд – найбільше в Україні панно з пластиліну, виконане в техніці мозаїка.
У Диканській картинній галереї імені Марії Башкирцевої відбувся захід, присвячений самодіяльному художнику, працівнику історико-краєзнавчого музею імені Д.М.Гармаша Олександру Братському з нагоди його 60-річчя. Художника було нагороджено грамотами Полтавської ОДА та Диканської райради. Працівниками історико-краєзнавчого музею до цієї дати був підготовлений і презентований буклет «Олександр Братський – 60». Також у Галереї експонувалася виставка робіт художника.
У галереї мистецтв Чорнухинського літературно-меморіального музею Григорія Сковороди експонується фотовиставка «Революційні події в Україні очима Миколи Саганя».
Бібліотечна справа. У Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П.Котляревського проходили:
- вечір пам’яті громадського діяча, полтавця Володимира Степанюка;
- презентація другої поетичної збірки полтавця Сергія Осоки (Сергія Олександровича Нечитайла) «Небесна падалиця» (книга вийшла друком у «Видавництві Старого Лева»);
- презентація книги викладача Полтавського музичного училища імені М.В.Лисенка Олени Вольвач (Олени Бугай) «Слово пишу»;
- лекція-презентація полтавського краєзнавця Олега Лебединського «Полтава в тривимірному просторі» (Полтава в 3D), проведена в рамках проекту «Інша реальність»;
- захід «Михайло Вербицький у музичній спадщині», присвячений 200-річчю від дня народження автора музики Державного Гімну України;
- виставка творчих робіт учнів полтавської художньої студії «Монмартр», створеної два роки тому полтавкою Анною Флегановою.
Школа-студія «Рідне слово», що діє на базі Полтавської обласної бібліотеки для юнацтва імені Олеся Гончара, організувала і провела захід – зустріч із представниками вірменської діаспори Полтавщини. Темою заходу було обговорення шедевра світового кіно – стрічки вірменського і українського режисера, народного артиста України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка (посмертно) Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» (1964), створеної за однойменною повістю Михайла Коцюбинського.
У Полтавській міській бібліотеці-філії №4 відбувся цікавий захід – День нової книги. Бібліотекарі представили виставку нових надходжень, подарованих читачами упродовж минулого року. Також у Бібліотеці для учнів 5-х класів Полтавської ЗОШ І-ІІІ ступенів №27 була проведена презентація книги Зірки Мензатюк «Таємниця козацької шаблі» та літературно-пошукова гра.
У Козельщинській ЦРБ відбувся історико-патріотичний захід «Нема любові понад ту, що окропила кров’ю Крути», присвячений пам’яті Героїв Крут.
У Шишацькій ЦРБ в рамках програми УБА з адвокації «Через бібліотеки – до знань» відбулося засідання круглого столу «Роль бібліотеки на сучасному етапі розвитку суспільства».
У Чутівській ЦРБ діє персональна виставка картин місцевого художника Анатолія Болюха «Барвиста палітра».
В Оржицькій ЦРБ відбувся захід, присвячений Дню святого Валентина.
Музейна справа. У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського проходили:
- захід, присвячений 70-річному ювілею члена Національної спілки краєзнавців України, Полтавської спілки екскурсоводів, Полтавської спілки літераторів, краєзнавця, журналіста, публіциста, мецената і колекціонера, лауреата премій імені Самійла Величка та імені Миколи Ярошенка Валерія Волоскова. У залі, де проходили урочистості, були представлені дві виставки, що розповідали про світ захоплень ювіляра. Також відбулася і презентація нової книги Валерія Федоровича «Про себе рідного… І не тільки»;
- презентація книги кандидата історичних наук, доцента Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка, молодшого наукового співробітника інституту керамології НАН України Оксани Коваленко «Полтава XVII-XVIII століть»;
- патріотичний захід-меморіал «Під Крутами пішли в безсмертя», присвячений Дню пам’яті Героїв Крут.
У Полтавському музеї-садибі В.Г.Короленка для молоді з обмеженими можливостями було проведено святкове дійство, присвячене Стрітенню Господньому.
В рамках культурно-мистецького проекту «Чайник як привід для бесіди», який проходив у Національному музеї українського народного декоративного мистецтва (Київ), відбулася творча зустріч із колективом Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному Зіньківського району.
Меморіальні дошки були відкриті:
- на честь українського поета, письменника, публіциста і драматурга Володимира Самійленка з нагоди 151-ї річниці від дня народження митця (на фасаді Полтавської спеціалізованої школи I-III ступенів №3);
- на честь члена НСХУ, заслуженого працівника культури України Василя Семенюти (на фасаді Лубенської галереї образотворчого мистецтва). У приміщенні Галереї також розгорнута виставка робіт митця, приурочена до його 90-річчя.
Кіномистецтво. Генеральний директор Полтавської ОДТРК «Лтава» Євген Лопушинський провів прес-конференцію, на якій розповів про результати роботи ТРК за минулий рік.
У Кременчуцькому МПК відбулася презентація документального фільму про війну на сході України «Добровольці Божої Чоти» режисерів Леоніда Кантера та Івана Яснія. Вхід на перегляд здійснювався за доброчинними внесками. Після перегляду глядачі мали можливість поспілкуватись з головними героями та творцями фільму.

Аматорство. Просвітництво. У Полтавському МБК відбувся благодійний концерт «Дай лапу», організований Полтавською обласною благодійною організацією «Центр захисту живої природи «Юний європеєць», управлінням у справах сім`ї, молоді та спорту та управлінням освіти виконкому Полтавської міськради.
На Театральній площі обласного центру проходило етно-свято «Зиму проводжаємо! Весну зустрічаємо!». У заході виступили самобутні фольклорні колективи, народні майстри презентували свої вироби та провели майстер-класи.
З урахуванням вимог чинного законодавства України, враховуючи звернення трудового колективу Полтавського районного музею Рушника та інших громадян, публічних засідань, нарад і враховуючи особистий вагомий внесок у створення, популяризацію Полтавського районного музею Рушника (Степне Полтавського району) Полтавська районна рада на 23-й сесії шостого скликання винесла рішення присвоїти Музею ім’я Надії Юхимівни Бокоч.
У лютому розпочалася благодійна культурно-мистецька акція творчих колективів Оржиччини «Тобі, Україно, мій мужній народе, складаю я пісню святої свободи». В рамках акції відбулися творчі звітні концерти самодіяльних артистів територіальних громад Сазонівки, Куйбишевого, Плехіва, Лазірків, Чутівки, Черевків та Круподеринців Оржицького району.
У Чутівському РБК відбувся творчий звіт народних аматорських колективів «Вільхуватські кумоньки» і «Веселі смородщани», народного інструментального ансамблю «Мрія», викладачів Чутівської дитячої музичної школи та зразкового ансамблю танцю «Капітошка» вихованців Чутівського районного будинку дитячої та юнацької творчості.
У Филенках Чутівського району проходив захід «Письменники рідного краю» за участю місцевого письменника Валентина Мелешка.
вгору

Матеріал підготувала:                                                   І.О.Коваленко, провідний           
                                                                                         бібліограф відділу інфор-
                                                                                         мації з питань культури
                                                                                         та мистецтва


Режим роботи:
понеділок-неділя: 9.00 – 17.30
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net
2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського