Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Сенсорний інтерфейс (Електронний каталог)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Відділ інформації з питань культури та мистецтва

ХРОНІКА КУЛЬТУРНОГО ЖИТТЯ
ПОЛТАВЩИНИ

(оглядова довідка за матеріалами преси
за вересень 2014 року)

Загальні питання
Театрально-концертне життя
Образотворче мистецтво
Бібліотечна справа
Музейна справа
Кіномистецтво
Просвітництво і художня самодіяльність

Загальні питання. 9 вересня в обласному центрі відбулися урочистості з нагоди 245-річчя від дня народження корифея української літератури Івана Петровича Котляревського. Біля пам’ятника письменнику зібралися студенти, школярі, творча інтелігенція та численні поціновувачі його творчості. З промовами до присутніх звернулися міський голова Полтави Олександр Мамай; ректор Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка, доктор філологічних наук, професор Микола Степаненко; кандидат філологічних наук, доцент кафедри педагогіки, культурології та історії цього ж вишу Вікторія Сарапин. Актори Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В.Гоголя показали уривок із п’єси Івана Котляревського «Наталка Полтавка», а камерний хор «Гілея» виконав молитву за Україну.
Журі обласної премії імені І.П.Котляревського, яке очолює заступник голови Полтавської обласної ради Володимир Микійчук, визначило цьогорічних переможців. Ними стали: у номінації «Театральна діяльність» – Василь Голуб, народний артист України, провідний артист Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В.Гоголя – за популяризацію українського театрального мистецтва; у номінації «Слово» – Гліб Кудряшов, доцент кафедри журналістики Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка – за популяризацію української мови; у номінації «Музично-пісенна творчість» – тріо бандуристок «Вишиванка» Полтавської обласної філармонії у складі Вікторії Бовтік, Тетяни Чугуєвець, Олени Шевченко – за творчий доробок; у номінації «Поетичний твір» – Марина Кононенко (літературний псевдонім Ганна Кревська), член Полтавської обласної організації Національної спілки письменників України, літоб’єднання імені О.Донченка – за поетичну збірку «Під корою»; у номінації «Сучасна проза» – Володимир Шкурупій (єпископ Харківський і Полтавський УАПЦ Афанасій), член Національної спілки письменників України – за повість «Чи я в лузі не калина»; у номінації «Медіапроект» – Олена Шарбенко, режисер Полтавської ОДТРК «Лтава» – за міні-документальні фільми «Б.Мартос», «О.Мешко», «М.Міхновський», «Небесна Сотня», «І.Стешенко» циклу «Поборники Незалежності України. Полтавщина»; у номінації «Подія року» – авторський колектив книги «Тарас Шевченко і Полтавщина» у складі Олександра Білоуська і Тараса Пустовіта. Нагородження лауреатів обласної премії імені І.П.Котляревського відбулося на першому пленарному засіданні двадцять четвертої сесії обласної ради.
У Полтаві відбулися святкові та урочисті заходи з нагоди Дня міста та 71-ї річниці визволення Полтави від німецько-фашистських загарбників, зокрема:
- третій парад єдності «Полтава вишивана» та прем’єра пісні «Батальйон небайдужих» на слова полтавської поетеси Марії Бойко у виконанні заслуженої артистки України, солістки Полтавської обласної філармонії Олени Білоконь. На заході була проведена благодійна акція по збору коштів для бійців АТО;
- неподалік Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В.Гоголя діяло «Містечко майстрів»;
- у Полтавському літературно-меморіальному музеї В.Г.Короленка розгорнута виставка фоторобіт полтавських митців – члена НСФХУ Аркадія Славуцького, лауреата «Європресфото» Сергія Назаркіна та його сина, фотохудожника Іллі Назаркіна;
- на Театральній площі обласного центру Молодіжним незалежним театром «Т.АКТ» представлена вистава-мозаїка «Пером і пензлем»;
- у міському парку «Перемога» проходив благодійний ярмарок сучасного мистецтва та концерт місцевих рок-гуртів.
В обласному центрі відбулася низка заходів, присвячених 25-річчю створення громадсько-політичної організації «Народний Рух України за перебудову»:
- у приміщенні Державного архіву Полтавської області проведені урочистості за участю засновника обласної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта», народного депутата України попередніх скликань Миколи Кульчинського, голів управи обласного осередку НРУ в різні періоди Ганни Кіященко та Зої Коваленко, а також тодішнього заступника директора обласної філармонії, нині – голови Громадської ради при Полтавській ОДА Володимира Голуба. Також тут була розгорнута документальна виставка «Народний Рух України: на шляху до незалежності»;
- у приміщенні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І.П.Котляревського проходили урочистості за участю директора департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської ОДА Олега Пустовгара, голови обласної організації Всеукраїнського товариства «Просвіта» Миколи Кульчинского, кандидата історичних наук Віктора Ревегука. Був організований перегляд слайд-шоу «Історія Руху» та розгорнута тематична виставка «Народний Рух України – світоч української державності та демократії»;
- у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського проходили урочистості за участю представників обласної влади, духовенства, науковців, діячів культури та громадськості. В рамках заходу був показаний документальний фільм Полтавської ОДТРК «Лтава» (автор – Анатолій Мішин) «Народний рух. Полтавські сторінки».
У Березовій Рудці Пирятинського району відбулося обласне свято - пісенно-мистецький фестиваль «Осіннє золото», присвячений вшануванню пам’яті видатного українського поета-пісняра, заслуженого діяча мистецтв України, лауреата Національної премії України імені Т. Г. Шевченка Дмитра Луценка.
В рамках культурно-мистецької акції «Кордони наші вкаже пісня» творчий колектив українських майстрів різних мистецьких жанрів, до складу якого входить і полтавський гурт «Трансформер», виступив перед миргородськими авіаторами та у навчально-тренувальному центрі військ зв’язку ЗС України.
Організатори громадського руху «Чиста Полтава» та незалежного мистецького об’єднання «Magnum Opus» влаштували по вулиці Жовтневій вже дві благочинні «Інтелектуальні барахолки». В рамках акцій були проведені:
- майстер-клас художниці Тетяни Житченко;
- вистава молодіжного театру «Півтіла» біля «Львівської кав’ярні»;
- голосне читання віршів представниками НМО «Magnum Opus»;
-малювання портретів перехожих студентами архітектурного факультету Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка. Зібрані кошти були направлені на потреби української армії.
Засідання журі літературної премії імені Олеся Донченка (Лубни) визначило цьогорічних лауреатів. Ними стали: у номінації «Художня література для дітей» – Лариса Назаренко (книги «Калейдоскоп казок» і «Таємниці маленького Сніговичка»), у номінації «Дитяча художня та наукова творчість» премію розділили – Анна Діхтярь (учениця 11 класу ЗШ №1 за наукову роботу «Середовище й тваринний світ у житті пізньопалеолітичної людини (за матеріалами розкопок Гінцівської стоянки)») та Альона Гончар (випускниця Новооріхівської ЗШ за наукову роботу «Проблематика і художня своєрідність повісті «Тридцяті» (притча про хліб)» Анатолія Дімарова»). Подяками вирішено відзначити Ларису Гончарук (бібліотекаря Лубенської ЦРБ імені В.Малика) за казку «Пригоди дзвіночка» та Єлизавету Брижак (випускницю ЗШ№6) за наукову роботу «Вивезення молоді до Німеччини у 1941-1944 рр., демографічні і полікультурні наслідки». Церемонія нагородження переможців відбудеться на початку жовтня.
У Пирятині відбулася презентація книги Василя Любарця «Формула Свободи», яку автор присвятив пам’яті Небесної сотні та відомої російської правозахисниці Валерії Новодворської.
У Лубнах була проведена благодійна мистецька акція, до якої долучилися понад 20 місцевих художників. Кошти, зібрані від продажу їх картин, направлені на лікування поранених військових-лубенців.
вгору
Театрально-концертне життя. Колектив Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В.Гоголя взяв участь у VI Всеукраїнському театральному фестивалі «Коломийські представлення», де виступив із спектаклями «Царівна Ква-Ква» (казка-гра) та «Мартин Боруля» (комедія).
У концерт-холі Versal обласного центру відбувся виступ українського артиста Олега Скрипки в рамках його концертного туру на підтримку бійців АТО.
У Кременчуці з концертом виступили переможці телешоу «Україна має талант» – українська група «Лісапетний батальйон».

Образотворче мистецтво. У Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка розгорнута персональна виставка робіт заслуженого художника України Миколи Підгорного з нагоди 70-річчя митця. А у прес-центрі Музею відбулося урочисте оголошення дитячо-юнацького конкурсу образотворчого мистецтва «Тобі, мій захисник України». Засновник конкурсу – ГО «Фонд захисту і підтримки талановитих дітей» імені А. Кукоби.
У Полтавському художньому салоні відкрилася виставка картин «Мальовнича Котелевщина», експозицію якої склали полотна, написані художниками на мистецькому пленері поблизу села Деревки Котелевського району. Також у приміщенні Салону художником Григорієм Волковим була організована виставка «Мовою абстракціонізму», на якій експонувалися роботи художників Полтавщини.
У вересні завершилося інтернет-голосування з визначення переможця Третього Національного КерамоГРАФІТІфеста (який проходив в Опішні Зіньківського району у червні в рамках Тижня національного гончарного здвиження «ЗДВИГ») у номінації «Приз глядацьких симпатій». Переможцем став другокурсник Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка Олександр Рева, який представив свою роботу «Дарунок опішненських янголів».
Опішнянську державну спеціалізовану художню школу-інтернат І-ІІІ ступенів «Колегіум мистецтв у Опішні» ім. В.Г.Кричевського Зіньківського району відвідав другий Президент України Леонід Кучма. Меценат, очільник Благодійного фонду «Україна» оглянув експозицію шкільного художньо-етнографічного музею «Відродження», відвідав музей, присвячений життю і творчості Василя Кричевського та подарував першокласникам нові індивідуальні парти.
вгору
Бібліотечна справа. У читальному залі бібліотеки-філії №12 Полтавської міської ЦБС відкрилася виставка «Перші паростки творчості», експозицію якої склали роботи вихованців групи «Зернятко» дитсадка №44.
В рамках відзначення Всеукраїнського дня бібліотек у Кременчуці була проведена акція «Читаючий бульвар». Перехожих чекали різні сюрпризи: безкоштовні книги, шарманка з побажаннями, квіти, екскурсія вулицями старого міста. Організаторами акції виступили працівники Кременчуцької центральної міської бібліотеки імені Максима Горького, які залучили до співпраці також співробітників Кременчуцького краєзнавчого музею та Кременчуцької дитячої художньої школи.
У Диканській ЦРБ сорок користувачів взяли участь у анкетуванні «Книга чи комп’ютер?».
У Гребінківській ЦРБ до 71-ї річниці визволення від німецько-фашистських загарбників було проведене засідання клубу «Краєзнавець», розгорнута тематична виставка «1000 сторінок болю» та представлений невеликий бібліографічний огляд.
вгору
Музейна справа. У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулася презентація другого номеру журналу «Образотворче мистецтво», який присвячений полтавським митцям.
У Полтавському літературно-меморіальному музеї Івана Котляревського розгорнута виставка робіт учнів Державної спеціалізованої художньої школи І-ІІІ ступенів «Колегіум мистецтв у Опішні» імені Василя Кричевського.
У Полтавському музеї-садибі Івана Котляревського відкрилася перша персональна виставка робіт випускниці полтавської гімназії №9 Ірини Моцар, яка протягом двох років займається дереворізьбленням. Також на подвір’ї Музею проходило міське дитяче літературно-мистецьке свято «Ярмарок талантів Наталки Полтавки».
У Полтавському літературно-меморіальному музеї В.Г.Короленка проходило засідання круглого столу «Пломінь родинного вогнища не тьмяніє», присвячене 161-й річниці від дня народження Володимира Короленка. У заході взяли участь члени міського клубу «Книголюби», працівники міської ЦБС, Музею та любителі літератури.
У Диканському історико-краєзнавчому музеї імені Дмитра Гармаша відбувся вечір пам’яті художника Матвія Донцова.
Протягом вересня на Полтавщині були відкриті меморіальні дошки:
- у Полтавській державній аграрній академії – на честь українського вченого, фундатора дослідницької справи, професора Віктора Сазанова;
- на фасаді комплексу будівель «Галерея мистецтв» обласного центру – на честь колишнього міського голови Анатолія Кукоби;
- на фасаді Абазівської середньої школи – на честь українського поета, письменника, художника, громадського та політичного діяча, фольклориста, етнографа Тараса Шевченка.
У Степному Полтавського району проходила нарада на чолі з головою райради В.Степенком. У нараді взяли участь начальник відділу культури РДА Л.Тягнирядно, директор Степненського НВК М.Ткаченко, директор Степненського СБК, голова ради ветеранів села Г.Руппель та директор Полтавського районного музею Рушника Яна Решітник. Було розглянуто питання про присвоєння Музею імені засновника закладу та його першого директора Надії Бокач та прийнято рішення згідно з чинним законодавством провести громадські слухання.
вгору
Кіномистецтво. Генеральний директор Полтавської ОДТРК «Лтава» Євген Лопушинський повідомив про прийняття рішення стосовно оновлення інтернет-ресурсу компанії. З оновленим сайтом «Лтави» можна буде познайомитися у жовтні.
Талановита молодь Полтавщини взяла участь у телепроектах: диканчанка Оксана Мансирова – у шоу «МастерШеф» каналу СТБ, а школярка із Хомутця Полтавської області Анастасія Радченко – у кастингу проекту «Голос. Діти», який вже взимку стартує на каналі «1+1».

Просвітництво і художня самодіяльність. День міста відзначали у Гадячі, Лубнах. День селища – у Чорнухах, День села – у Войнисі Лубенського району, Сидорячому Котелевського району, Онишках і Чайківщині Оржицького району.
У Придніпровському парку Кременчука пройшов VI творчий фестиваль «Єднання».
У Гребінківському РБК відбувся концерт-творчий звіт учасників художньої самодіяльності закладу та розгорнута виставка робіт учасників гуртків, які діють при РБК.
У Великорублівському СБК Котелевського району відбувся концерт місцевих аматорів сцени.

вгору
Матеріал підготувала:
                            
 І.О.Коваленко, провідний бібліограф відділу інформації з питань культури та мистецтва


Режим роботи:
понеділок-неділя: 9.00 – 17.30
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net
2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського