Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Сенсорний інтерфейс (Електронний каталог)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 



















Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова


Відділ інформації з питань культури та мистецтва

ХРОНІКА КУЛЬТУРНОГО ЖИТТЯ
ПОЛТАВЩИНИ

(оглядова довідка за матеріалами преси
за  вересень 2015 року)
Загальні питання
Культура для АТО
Театрально-концертне життя
Образотворче мистецтво
Бібліотечна справа
Музейна справа
Кіномистецтво
Аматорство. Просвітництво

Загальні питання. В обласному центрі відбулися урочисті заходи з нагоди 70-ї річниці завершення Другої світової війни. В рамках відзначення цієї дати в центрі Полтави експонувалася виставка робіт «Зустріч поколінь». На виставці було представлено 21-у світлину полтавців, на яких зображено спілкування молоді з ветеранами Другої світової війни. Також у залі Державного архіву Полтавської області експонувалася виставка «Листи Другої світової війни. 1939-1945». У Кременчуцькому ПК "Кредмаш" відзнаками Президента України – медалями «70 років визволення України від фашистських загарбників» – нагородили кременчуцьких ветеранів. 18 вересня на території Меморіального комплексу «Шумейкове урочище» Лохвицького району відбувся мітинг та урочистості в пам’ять загиблих воїнів Південно-Західного фронту. До вічного вогню Меморіального комплексу були покладені квіти і оголошена хвилина мовчання. Під час заходу прозвучала літературно-музична композиція «Шумейкове».
Лауреат премії імені І.П.Котляревського, член НСХУ та НСМНМУ Наталія Дмитренко взяла участь у XVI Всесвітньому фестивалі фольклорного мистецтва (Бююкчекменже, Туреччина), по закінченні якого отримала міжнародний сертифікат світового майстра.
У Березовій Рудці Пирятинського району проходило традиційне обласне пісенно-мистецьке свято «Осіннє золото». На Співочому полі відбулася церемонія вручення літературно-мистецької премії імені Дмитра Луценка, цьогорічними лауреатами якої стали: солістка Національної філармонії України Тетяна Школьна, співак Маркіян Свято, народний самодіяльний фольклорний колектив «Горлиця» Давидівського СБК Пирятинського району та народний аматорський хоровий колектив «Берегиня» Гребінківського РБК.
В рамках проведення в Україні поштової естафети «Україна – козацька держава» у залі поштамту Полтавської дирекції УДППЗ «Укрпошта» розгорнута пересувна філателістична виставка «Останнім шляхом Кобзаря». На виставці представлений і особливо цінний експонат – посмертна маска Тараса Шевченка.
У лекційній залі Центру охорони та досліджень пам’яток археології (ЦОДПА) обласного центру проведена презентація трьох нових археологічних видань Полтавщини: монографії Олександра Супруненка та Юрія Пуголовка «Дослідження літописної Лтави: Іванова гора»; збірки наукових праць «Старожитності Лівобережного Подніпров’я-2015» (вип.6) та другого видання монографії Г.П.Заїки «Українська лінія».
Делегація від Полтавської обласної організації НСПУ на чолі із головою – Наталією Трикаш – взяла участь у літературному фестивалі «Карпатський Пегас» (Виноградів Закарпатської області).
Оголошено прийом матеріалів на здобуття у 2015 році обласної премії імені Леоніда Бразова, заснованої Полтавською обласною радою на підтримку української мови та писемності. Матеріали приймають до 1 жовтня.
Оголошено прийом робіт на конкурс малюнків «Малюю планету – малюю майбутнє», організований Полтавським ГО «Фонд захисту і підтримки талановитих дітей» імені Анатолія Кукоби. Роботи приймають у Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка.
Вийшла друком книга львівського вченого, доктора філологічних наук, директора Інституту Івана Франка НАНУ Євгена Нахліка «Перелицьований світ Івана Котляревського: текст-інтертекст-контекст». За цю монографію автору було присвоєно звання лауреата цьогорічної Полтавської обласної премії імені І.П.Котляревського в номінації «Подія року».
Світоглядний портал «Рідна країна» у рубриці «Невідома Україна» спеціально для туристів створив ТОП-19 найунікальніших сіл України, до якого увійшла і Опішня Зіньківського району. Автори списку порівняли її з «Меккою гончарства».
В рамках співпраці українського художника Андрія Єрмоленка з магазином одягу «Чапаєв Стріт» в мережі Інтернет з’явилися новітні символи українських міст, зокрема, Полтави.
вгору
Культура для АТО. У Полтаві на площі перед адмінбудівлею по вул. Жовтневій, 45 відбулися урочистості з нагоди прибуття бійців 16-го окремого мотопіхотного батальйону ЗСУ із зони АТО у порядку ротації. З концертом для військових виступили заслужена артистка України Олена Білоконь та соліст Полтавської обласної філармонії Ігор Година. Також урочистості проходили з нагоди повернення бійців 8-ї окремої автомобільної санітарної роти із зони АТО. Музичні композиції присутнім подарували соліст Полтавської обласної філармонії Микола Гармаш та переможниця міжнародних вокальних конкурсів Людмила Супрунова.
У полтавській мистецькій галереї «Арта» розгорнута виставка-продаж картин харківського художника Олексія Михайлова. Одну із картин для своїх фондів придбала Галерея, а виручені з продажу кошти художник передав волонтерам Полтавського батальйону небайдужих для потреб військових.
У Гребінці та селах району проходила низка різноманітних культурно-мистецьких та спортивних заходів, проведених з метою зібрання коштів для воїнів-земляків – учасників АТО.
вгору
Театрально-концертне життя. Артисти Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В.Гоголя взяли участь у VII Всеукраїнському театральному фестивалі «Коломийські представлення», який проходив на базі Коломийського академічного обласного українського драматичного театру імені отця Івана Озаркевича і був приурочений до 100-ліття від дня народження українського актора, режисера, заслуженого артиста України Василя Симчича. Полтавці відкрили фестиваль виставою «Наталка Полтавка». Після виступів на Фестивалі актори Полтавського театру побували із гастролями у Житомирі, Бердичеві Житомирської області та Білій Церкві Київської області. Також гоголівці відкрили 45-те всеукраїнське свято театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти» (Кіровоград).
Артисти Полтавської обласної філармонії виступили з концертом з нагоди відкриття нового 73-го концертного сезону Філармонії та з повторним показом музичного шоу «Планета кохання» за участю артистів – лауреатів міжнародних конкурсів Лідії Кретової (сопрано), Ігоря Години (баритон) та шоу-балету «Флеш». Заходи проходили у приміщенні Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені М.В.Гоголя.
В обласному центрі відкрито вокальну студію для дітей «Театр народної пісні». Ініціатором її створення стала солістка Полтавської обласної філармонії, заслужена артистка України Олена Білоконь.
Український артист Олег Винник взяв участь у концертній частині двох заходів, які проходили у Полтавському палаці дозвілля «Листопад».
Полтавський колектив – біг-бенд під керуванням заслуженого артиста України Едуарда Головашича – взяв участь у 15-му Міжнародному джазовому фестивалі Odessa JazzFest.
У Полтаві колективом газети «Полтавський вісник» на чолі з головним редактором Ларисою Семенягою був проведений захід – День газети. У концерті з цієї нагоди взяли участь заслужені артисти України Валерій Соколик та Тетяна Садохіна, Дмитро Соколов, диригент військового оркестру Сергій Цюман, артисти та колективи Полтавської обласної філармонії та унікальний бенд за участю Сергія Вовченка (клавішні), Олега Писаренка (акордеон), Євгена Дудника (ударні) та Артема Педана (бас-гітара).
Журнали «VOGUE», «VIVA Україна» та супермодель Влада Литовченко влаштували дефіле українських селебріті у вишитих сорочках. У заході взяли участь також дзвінкі голоси Полтавщини – Володимир Дорош та заслужена артистка України Ярослава Руденко.
Образотворче мистецтво. У Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка протягом вересня проходили:
- виставка робіт полтавської майстрині Катерини Калініченко та її учениць. Представлені роботи виконані в техніці фріволіте;
- виставка «Погляд», підготовлена митцями Полтавської обласної організації НСХУ до свого 45-річного ювілею. На виставці представлені не тільки картини майже всіх членів Спілки, а й кераміка, гобелени, вишивка. Експонуються також роботи митців, які уже відійшли у вічність;
- фотовиставка з німецьких архівів «Полтава в роки війни». На виставці представлено понад 30 світлин, зроблених Хербертом Келером – фотографом-аматором, залізничним інженером, який упродовж 1942-1943 рр. працював в окупованому фашистами місті;
- традиційний благодійний захід «Школярик». Перед юними школяриками виступили вихованці творчого центру Наталії Май і Полтавського МБК.
У Полтавському художньому салоні НСХУ розгорнута виставка «Життя – як диво», на якій представлені роботи фотохудожника і фотокореспондента Сергія Назаркіна. Виставка присвячена Дню міста та 60-річчю митця. Також у Салоні експонується персональна виставка робіт молодої художниці Анни Петушинської.
У виставковій залі творчого товариства «Художник» обласного центру експонуються:
- виставка картин решетилівського художника гобеленів та килимів, заслуженого майстра народної творчості України, лауреата обласної премії імені І.П.Котляревського  Євгена Пілюгіна;
- перша персональна виставка в Полтаві робіт педагога і митця Святослава Пашинського «Квітка», на якій представлені 30 керамічних робіт.
У Духовно-культурному центрі імені прп. Паїсія Величковського Свято-Успенського кафедрального собору УПЦ КП відкрилася виставка старовинних рушників «Вишитий рушник – святиня нашої родини».
Полтавський фотохудожник Аркадій Славуцький отримав срібну медаль ІІ Міжнародного фотоконкурсу «Гончарні ВІЗІЇ Країни» за фотографію «На старому хуторі».
Кременчуцький художник Сергій Брильов разом із помічниками створив унікальне графіті грузинського філософа Мераба Мамардашвілі, приурочене до 85-річчя митця та 12-метровий портрет дівчини у стилі стріт-арт на фасаді будинку по вулиці Щорса, 70. Інший кременчуцький художник – член об’єднання «Нова провінція» Олексій Рубанов – взяв участь у 6-му арт-бієнале в Пекіні, де представив серію своїх робіт Look in my eyes («Подивись в мої очі») – портрети відомих світових музикантів.
У Кременчуцьких галереях у вересні експонувалися виставки:
- у картинній галереї Наталії Юзефович – виставка народного мистецтва, на якій представлені роботи місцевих майстринь Олександри Шатохіної, Юлії Правди та Любові Донченко;
- у міській художній галереї – збірна виставка кременчуцьких художників різних поколінь, на якій були представлені 79 робіт у техніках акварелі, живопису, витинанки та змішаних техніках.
Бібліотечна справа. В рамках проекту «Творчий портрет на фоні вернісажу», організованого Полтавською обласною універсальною науковою бібліотекою імені І.П.Котляревського та комунальною установою «Обласний центр народної творчості та культурно-освітньої роботи», у відділі мистецтв Бібліотеки розгорнута виставка графіки молодого художника Валерія Гришаніна.
У відділі мистецтв Кременчуцької ЦМБ імені М.Горького відбулася презентація книги письменниці, поетеси, співачки, композитора, художника-аматора Надії Маслій-Рябенко «Мадонна святої землі». 
В Оржицькій ЦРБ до Дня знань був проведений захід для учнів 11-го класу місцевої ЗОШ І-ІІІ ступенів.
У Лучківському клубі-бібліотеці Лохвицького району проходило свято «Ми – за мир на всій Землі», присвячене Міжнародному дню миру.
Музейна справа. У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулася презентація книги полтавського історика Віктора Ревегука «Полтавщина під німецькою окупацією (1941-1943)».
У Полтавському літературно-меморіальному музеї І.П.Котляревського експонується виставка «Невідома Полтава доби Івана Петровича Котляревського (в малюнках, реконструкціях і документах епохи)». Матеріали для виставки надані краєзнавцем Олегом Лебединським та художником Віктором Бабенком із їх приватних колекцій. Також у Музеї відбулася творча зустріч із істориком мистецтва та фотографом Кімом Скалацьким, який подарував для музею-садиби портрет нашого видатного земляка Івана Котляревського та була проведена церемонія нагородження лауреатів обласної однойменної премії, приуроченої до дня народження письменника.
У Полтавському літературно-меморіальному музеї В.Г.Короленка відбулося урочисте вручення однойменної ХІІ щорічної міської премії.
У Полтавському музеї авіації та космонавтики відбувся захід із вшанування пам’яті легендарного льотчика, Героя Радянського Союзу, учасника Другої світової війни Олександра Васька, присвячене 95-річчю від дня народження героя.
В актовій залі Комсомольського міського краєзнавчого музею розгорнута виставка ретро-іграшок Оксани Рубльової.
У Яреськах Шишацького району біля пам’ятника Олександру Довженку відбулися урочистості з нагоди 121-ї річниці від дня народження митця.
На місці укладення Гадяцької угоди 1658 року між Гетьманщиною та Річчю Посполитою відкрито пам’ятний знак. З цієї нагоди також в приміщенні Гадяцької РДА був проведений захід – круглий стіл «Гадяцька угода 1658 року між Україною та Польщею: від історії до сучасності».
У Полтаві на будинку по вулиці Гоголя, 20  відкрито меморіальну дошку на честь Героя Радянського Союзу Анатолія Якушева.
Протягом вересня відкрито меморіальні дошки, на честь воїнів, які загинули в зоні проведення АТО:
- на будівлі Кременчуцької гімназії №5 – на честь колишніх учнів закладу Олександра Поросюка, Вадима Пугачова та Станіслава Душі, а на будівлі Кременчуцького вищого професійного училища №7 – на честь колишніх випускників закладу Антона Кирилова та Володимира Шульги;
- на будівлі Вишневецької школи Пирятинського району – на честь колишніх учнів закладу Бориса Козака та Віталія Білька;
- на будівлі школи у Новаках Лубенського району – на честь колишнього учня закладу Владислава Кучеренка;
- на будівлі Халтуринської ЗОШ Карлівського району – на честь колишнього учня закладу Дмитра Барвіни;
- у Погарщині Лохвицького району – на честь Анатолія Гнатенка, уродженця Дібрівного.
Кіномистецтво. У Полтавському МБК на 26 вересня заплановано проведення кастингу шостого сезону шоу «Голос країни» телеканалу «1+1».

Аматорство. Просвітництво. У вересні Полтава відзначала День міста. В рамках святкування в обласному центрі були проведені:
- покладання квітів до Меморіалу Солдатської слави;
- урочистості та традиційна солдатська каша для ветеранів у кафе «Полтавська битва»;
- культурно-мистецьке свято «Полтава вишивана», яке проходить вже четвертий рік поспіль; полтавці урочистою ходою пройшли від Білої Альтанки до Театральної площі;
- святкові заходи на Театральній площі: виставка-ярмарок, майстер-класи народних умільців, тематична концертна програма за участю українського народного хору «Калина» Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка
- презентація першого в Україні інноваційного туристичного маршруту «Стежка легенд».
День міста також святкували у Кременчуці, Пирятині, Гадячі, Лубнах, Лохвиці та Червонозаводському Лохвицького району.
День селища відзначили у Чорнухах та Оржиці.
Заходи з нагоди Дня села були проведені: у Степанівці та Чорноглазівці Полтавського району; Базалуках, Солонцях і Підлужжі Комсомольської міськради; Попівці Миргородського району; Сенчі та Пісках Лохвицького району; Кулажинцях та Стукалівці Гребінківського району; Радивонівці Великобагачанського району; Лукім’ї, Тарасівці, Чутівці та Круподеринцях Оржицького району; Ісківцях та В’язівках Лубенського району; Каплинцях, Вечірках, Повстині, Давидівці та Грабарівці Пирятинського району.
У Полтавському палаці дитячої та юнацької творчості був проведений День відкритих дверей, на якому  під гаслом «Країна дитячих мрій» відбувся презентаційний захід.
В Омельнику Кременчуцького району вже шостий рік поспіль проходив регіональний фестиваль народної творчості «Омельницьке розмаїття-2015». У фестивалі взяли участь художні колективи Кременчуцького району та гості з інших районів.
У Великій Багачці відбувся Всеукраїнський байкерський фестиваль «Бархатний MotoSeaZone-2015». У концертній програмі заходу взяли участь гурти «The Вйо»,  «Узвар», «Іван Блюз» та інші.
У Пирятині проходила мистецька акція «Творчий мікрофон» за участю творчих людей міста – переважно поетів та музикантів-початківців.
Ансамбль «Надія» Семенівської районної організації інвалідів взяв участь у Міжнародному пісенному фестивалі «Співають всі» (Alles singt) серед людей з обмеженими можливостями (м.Варен, Німеччина).

вгору


Матеріал підготувала:                                              І.О.Коваленко, провідний           
                                                                                    бібліограф відділу інфор-
                                                                                    мації  з  питань  культури
                                                                                    та мистецтва


Режим роботи:
понеділок-неділя: 9.00 – 17.30
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net




































2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського