Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Пошук по електронному каталогу

Сенсорний інтерфейс
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

НОВІ НАДХОДЖЕННЯ
ВІРТУАЛЬНА ДОВІДКА
ВІРТУАЛЬНІ ВИСТАВКИ
Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотеки

Основні послуги

Додаткові послуги

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
 
Полтава Історична

История Полтавы - сайт Бориса Тристанова


Вступ
1.    Роль сучасної бібліотеки в консолідації українського суспільства
2.    Інформаційні ресурси бібліотек для особливих категорій користувачів
2.1    Загальні питання організації обслуговування користувачів з обмеженими фізичними можливостями
2.2 Особливості роботи і комунікації з внутрішньо переміщеними особами
2.3 Організація роботи бібліотек по сприянню психологічній та соціальній адаптації учасників АТО
Бібліотерапія: зцілення книгою
Бібліотека – лікарня для душі /Додаток 1
Антитерористична операція у художньому слові /Додаток 2
Український Донбас /Додаток 3
Іменний покажчик
Іменний покажчик до Додатків 2, 3
Іменний покажчик до електронних версій видань

Вступ

Для чого ми живемо, якщо не намагаємося
полегшити життя один одному?

Джордж Еліот

Що ми маємо на увазі, кажучи про "особливі категорії користувачів"? Зустрічаються такі визначення, як "особливі групи читачів", "особливі діти", "інваліди", "діти-інваліди", "люди з обмеженими можливостями", "літні", "рівні серед рівних". Широко використовуються терміни "люди з обмеженими можливостями здоров'я", "люди з особливими потребами".
Діяльність публічних бібліотекУкраїни у новітніх умовах передбачає надання бібліотечно-інформаційних послуг для таких особливих категорій громадян, як учасники бойових дій у зоні АТО, внутрішньо переміщені особи (ВПО).
В якійсь мірі всі ці люди охоплені державною системою соціального захисту. Поряд з іншими заходами, долучення до книги, до бібліотеки є неодмінною умовою їх повноцінної соціальної реабілітації.
Це - особливі читачі, яким необхідна особлива турбота і увага, адже для них бібліотека - єдине доступне вікно у великий світ інформації.
У Маніфесті Української бібліотечної асоціації «Бібліотеки в умовах кризи» наголошується, що цінністю бібліотеки є її індивідуальний підхід до користувача, увага до соціально вразливих категорій населення, людей з особливими потребами.
По суті, ми стоїмо лише на самому початку довгого шляху до створення по-справжньому доступного і комфортного інформаційного середовища для людей з особливими потребами.
Не будьмо байдужими, подаруємо їм свою увагу і посмішку, і наші бібліотеки неодмінно стануть ще однією маленькою територією добра, безпеки, психологічного та фізичного комфорту.
Враховуючи виклики сьогодення, публічні бібліотеки намагаються використовувати у своїй діяльності сучасні і різноманітні форми роботи, які завдяки актуальному змісту, творчому підходу здатні привертати до себе увагу користувачів, а також залучати до них нових відвідувачів.
Дані бібліографічні матеріали містять інформацію про теоретичні та практичні основи організації бібліотечного обслуговування особливих категорій користувачів, пропонують цікаві форми та засоби, що використовуються в практиці сучасних бібліотек.
Список літератури включає статті з періодичних видань, книги за 2012-2016 роки.
При складанні бібліографічного списку були використані бази даних Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. П. Котляревського, електронні версії зарубіжних професійних журналів.
Матеріал згруповано за розділами і підрозділами, в кожному з яких представлена література про різні сторони проблеми.
Даний список літератури допоможе організаціям, що працюють з особливими категоріями користувачів (бібліотекам, установам культури, освіти, громадським організаціям, соціальним службам) в здійсненні інформаційного супровіду, який сприяє їх соціальній комунікації та психологічній адаптації в суспільстві.

1.    Роль сучасної бібліотеки в консолідації українського суспільства

Сьогодні, в умовах соціально-економічної та політичної кризи, неоголошеної війни на Сході України, наростання інформаційного протистояння, вітчизняні бібліотеки по новому усвідомлюють свою роль в консолідації українського суспільства.
Діяльність провідних бібліотек країни спрямувалася на організацію та реалізацію цілої низки проектів з висвітлення важливих історичних подій для українського народу та його державності, націлених на посилення національно-патріотичного виховання; проведення заходів на підтримку учасників бойових дій у зоні АТО та їх сімей; популяризацію спеціальних інформаційних ресурсів, орієнтованих на допомогу тимчасово переміщеним особам; партнерство та співробітництво із волонтерськими рухами, громадськими організаціями тощо.

1.    Довгострокова стратегія розвитку української культури - стратегія реформ : схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1 лют. 2016 р. №119-р // Урядовий кур’єр. - 2016. - 4 берез. - С. 11 ; Офіційний вісник України. - 2016. - № 18. - С. 472-480.

2.    Маніфест Української бібліотечної асоціації "Бібліотеки в умовах кризи" : прийнятий Президією ..., 7 лип. 2015 р. / Українська бібліотечна асоціація // Шкільна бібліотека. - 2015. - № 9. - С. 18-20 ; Бібліотечний вісник. - 2015. - № 4. - С. 35-38.

3.    Бібліотека і розвиток доступу до правової та соціально значущої інформації : збірник матеріалів Міжнародної наукової конференції "Інноваційна модель наукової бібліотеки XXI століття" (Київ, 9-10 жовт. 2012 р.) : додаток до збірника наукових праць "Наукові праці Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського. Вип. 33" / НАН України, Національна б-ка України ім. В. I. Вернадського. - К., 2012. - 183 с.

4.    Вилегжаніна Т. Бібліотеки і книги на захисті української душі // Бібліотечна планета. - 2014. - № 4. - С. 4-6.
У статті розповідається про інформаційно-просвітницькі заходи бібліотек України, котрі спрямовані на підтримку та розвиток української ідентичності, зменшення негативного впливу інформаційної війни.

5.    Вилегжаніна Т. Деякі аспекти національно-патріотичної діяльності публічних бібліотек України // Бібліотечна планета. - 2015. - № 4. - С. 4-6.
Враховуючи нові суспільно-політичні реалії в Україні, дедалі більшої актуальності набуває національно-патріотична діяльність усіх соціальних інститутів, у т. ч. бібліотек. У цій статті розглядаються різноманітні форми бібліотечної роботи, які різнобічно висвітлюють основні напрямки патріотичного виховання.

6.    Вилегжаніна Т. Публічні бібліотеки України: різноманітність форм діяльності та єдність цілей // Бібліотечна планета. - 2015. - № 3. - С. 4-6.
Сьогодні найголовнішим завданням бібліотек України є забезпечення розвитку демократії на основі постійної популяризації масиву знань, сприяння поширенню гуманізму і толерантності. У статті розповідається про досвід роботи публічних бібліотек у цьому напрямі.

7.    Вилегжаніна Т. Реформування бібліотечної галузі - невідкладне завдання сьогодення // Бібліотечна планета. - 2015. - № 1. - С. 4-6.
Нині на тлі розпочатого бюджетного реформування публічні бібліотеки України функціонують в очікуванні адміністративно-територіальної реформи. У статті робиться спроба уявити наслідки майбутніх перетворень для бібліотек, виявити больові точки, напрацювати відповідні рекомендації.

8.    Вилегжаніна Т. Толерантність: через бібліотеки - до миру і злагоди // Бібліотечна планета. - 2015. - № 2. - С. 4-5.
Бібліотеки як осередки сучасної цивілізації і культури, виконуючи важливі соціокультурні функції, виступають провідниками ідей толерантності. Автор статті наголошує на розумінні проблем кожного користувача, який звернувся до бібліотеки, як на основної складової толерантності, що має стати неодмінною професійною рисою бібліотекаря і проявлятися у доброзичливості, повазі до людей.

9.    Воскобойнікова-Гузєва О. До питання вироблення консолідованої стратегії розвитку бібліотечно-інформаційної сфери України // Бібліотечна планета. - 2013. - № 1. - С. 6-10.
Метою статті є висвітлення питань щодо розроблення довготермінової загальнонаціональної стратегії розвитку і модернізації бібліотечно-інформаційної галузі, створення додаткових умов для забезпечення вільного доступу громадян України до світових інформаційних ресурсів, розвитку ідеології соціально-інформаційної рівності та доступності інформації.

10.    Воскобойнікова-Гузєва О. Модернізаційна стратегія розвитку вітчизняної бібліотечно-інформаційної сфери // Бібліотечний вісник. - 2012. - № 5. - С. 8-19.
У статті проаналізовано концептуальні розробки сучасних стратегій та моделей розвитку як бібліотечно-інформаційної сфери, так і окремих бібліотечно-інформаційних установ у період глобалізації та опанування цифрових технологій.

11.    Воскобойнікова-Гузєва О. Соціальне партнерство як чинник розвитку бібліотечно-інформаційної сфери України // Бібліотечний вісник. - 2014. - № 4. - С. 3-7.
У статті розкривається зміст та особливості соціального партнерства. Наголошується, що співпраця книгозбірень з державними і місцевими органами влади, організаціями, громадськими об’єднаннями і окремими громадянами у сучасних умовах виступає важливим чинником вирішення нагальних проблем бібліотечної галузі. Автором пропонується концепція розвитку соціального партнерства у бібліотечно-інформаційній сфері.

12.    Воскобойнікова-Гузєва О. Соціокомунікаційна діяльність бібліотек України в новітніх умовах // Бібліотечний вісник. - 2016. - № 1. - С. 12-17.
Спираючись на моніторинг сайтів вітчизняних бібліотек та їхніх сторінок у соціальних мережах, автор розкриває особливий зріз національного інформаційного простору, який транслює світові позиції держави, громадянського суспільства, окремо взятого громадянина стосовно історичних подій в Україні.

13.    Воскобойнікова-Гузєва О. В. Стратегії розвитку бібліотечно-інформаційної сфери України: генезис, концепції, модернізація : монографія / О. В. Воскобойнікова-Гузєва ; НАН України, Національна б-ка України ім. В. I. Вернадського. - К. : Академперіодика, 2014. - 360 с.

14.    Ізмайлова О. Краєзнавча робота бібліотеки навчального закладу як засіб патріотичного виховання // ШБІЦ. Бібліотечна робота. - 2015. - № 11. - С. 25-26.

15.    Стратегія розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року "Якісні зміни бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України" : проект // Шкільна бібліотека плюс. - 2015. - Жовт. (№ 19/20). - С. 5-14 ; Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. - 2015. - № 2. - С. 52-59.

16.    Черкасова І. Бібліотека як інформаційно-культурний центр у часи глобалізації / І. Черкасова, К. Картузов // Бібліотечний форум України. - 2015. - № 2. - С. 6-9.
У статті представлено міркування щодо ролі бібліотек та читання для формування молодого покоління, визначено роль шкільної бібліотеки для розвитку дитини на підставі проведеного серед шкільних бібліотек Миколаївщини дослідження.

17.    Якісні зміни бібліотек задля забезпечення сталого розвитку України : матеріали до стратегії розвитку бібліотечної справи в Україні до 2025 року / Українська бібліотечна асоціація ; упоряд. О. М. Бруй. - К. : УБА, 2015. - 58 с.
Запропоновані матеріали дають можливість користувачам бібліотек і бібліотечним фахівцям разом з представниками влади обговорити цінності бібліотек у суспільстві, визначити проблеми, сформулювати цілі й завдання трансформації бібліотек, виробити спільну, уніфіковану й реалістичну платформу для запровадження реформ у бібліотечній галузі України.
   
2.    Інформаційні ресурси бібліотек для особливих категорій користувачів

2.1    Загальні питання організації обслуговування користувачів з обмеженими фізичними можливостями


Діяльність бібліотек на допомогу соціальній інтеграції людей з обмеженими фізичними можливостями полягає, перш за все, в оперативному наданні таким особам суспільно-значимої інформації, в підборі, рекомендації та доставці книг, які користуються підвищеним попитом. Такого роду діяльність виділяє бібліотеку як самостійний елемент системи соціального обслуговування населення, який за певних умов може виконувати роль сполучної і координуючої ланки, об'єднуючи цілий ряд елементів системи (геронтологічних, реабілітаційних та інших подібних центрів, служб, організацій).

18.    Винахідники на допомогу інвалідам : бібліографічний покажчик описів винаходів, корисних моделей до патентів України та Російської Федерації / упоряд. В. Г. Прохорова. - Х. : ХДНБ ім. В. Г. Короленка, 2010. - 64 с.

19.    Вісич Н. Інваліди - рівні члени суспільства // Полтавський вісник. - 2013. - 11 жовт. (№ 41). - С. 4.
У статті розповідається про створення у м. Полтава Міської комплексної програми соціального захисту осіб з обмеженими фізичними можливостями на період до 2020 року. Програма спрямована на вирішення конкретних проблем у житті людей із обмеженими можливостями: лікування, реабілітація, сприяння їхній мобільності, доступності до різних установ і організацій.

20.    Доступність та універсальний дизайн : навчально-методичний посібник / В. О. Азін [та ін.] ; Українсько-канадський проект "Інклюзивна освіта для дітей з особливими потребами в Україні", Національна Асамблея інвалідів України. - К., 2013. - 128 с.

21.    Ждан П. Соціальний захист інвалідів - за міжнародними стандартами // Соціальний захист. - 2012. - № 2. - С. 8-11.

22.    Изабасарова Д. "АИС - СБ РК" : продвижение в будущее / Д. Изабасарова, Ю. Панченко // Библиотека. - 2012. - № 7. - С. 29-32.
У Республіканській бібліотеці для незрячих і слабозорих громадян автоматизація бібліотечних процесів здійснюється за допомогою програмного забезпечення "Автоматизована інформаційна система спецбібліотеці Республіки Казахстан" ("АІС - СБ РК"). Дана програма дозволяє за допомогою брайлівського дисплея і брайлівського принтера працювати незрячим фахівцям. Стаття розкриває основні технічні характеристики системи.

23.    Иминова М. Мечты, согретые надеждой // Библиополе. - 2012. - № 11. - С. 21-22.
У статті розповідається про досвід роботи Республіканської бібліотеки для незрячих і слабозорих громадян Казахстану в рамках реалізації проекту "Світ на дотик". Даний проект передбачає роз'яснювальну роботу серед населення, теоретичні та практичні заняття в навчальних закладах з метою привиття навичок спілкування в повсякденному житті громадян з незрячими людьми.

24.    Ігнатенко О. Проблеми безбар’єрного соціального простору // Зоря Полтавщини. - 2015. - 1 груд. - С. 2.
У статті йдеться про стан реалізації в Полтавській області державного проекту "Безбар’єрна Україна" щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями, налагодження роботи Центрів допомоги учасникам АТО.

25.    Кайоткіна Т. Реалізація Державної типової програми реабілітації інвалідів : семінар-практикум // Психолог. Шкільний світ. - 2014. - Листоп. (№ 21). - С. 30-37. - Матеріал для проведення просвітницьких занять із батьками дітей з особливими потребами як психологами, так і педагогами.

26.    Коновалова М. П. Профессиональная компетентность библиотекаря в работе с людьми ограниченных возможностей физического здоровья // Библиотековедение. - 2012. - № 2. - С. 112-117.
Стаття присвячена ролі бібліотекаря в реабілітації людей обмежених фізичних можливостей, визначені особистісні характеристики бібліотечного працівника, необхідні в роботі з цією категорією населення.

27.    Коханова І. Психолого-педагогічні аспекти бібліотечної діяльності: на прикладі роботи бібліотеки Котовського навчально-реабілітаційного центру / І. Коханова, О. Горкавець // Бібліотечна планета. - 2015. - № 3. - С. 22-24.
У статті мова йде про Комунальний заклад освіти "Котовський навчально-реабілітаційний центр Дніпропетровської обласної ради", який працює з особливими категоріями користувачів. Бібліотека школи-інтернату позиціонує себе як педагогічний структурний підрозділ школи зі статусом бібліотечно-освітнього центру; формує та використовує бібліотечно-інформаційні ресурси, широко застосовує традиційні та інноваційні бібліотечні й педагогічні форми і методи роботи з особливими користувачами.

28.    Кунанец Н. Э. Информационные ресурсы библиотек для пользователей с ограниченными возможностями: история и перспективы / Н. Э. Кунанец, В. И. Кут, А. А. Лозицкий // Научные и технические библиотеки. - 2012. - № 8. - С. 33-39.
У статті розглянуті проблеми бібліотечного обслуговування користувачів з обмеженими можливостями здоров'я, вирішення яких стало можливим завдяки застосуванню новітніх інформаційних технологій.

29.   Кунанець Н. Е. Бібліотечно-інформаційне обслуговування користувачів з особливими потребами: стан та перспективи // Бібліотекознавство. Документознавство. Інформологія. - 2013. - № 3. - С. 22-26.
У статті розглянуто проблеми, які притаманні обслуговуванню користувачів з особливими потребами в бібліотеках України, подано концепцію системи інформаційно-бібліотечного обслуговування цієї категорії користувачів.

30.    Кутьина Е. Книга лечит [Электронный ресурс] : опыт Страны восходящего солнца // Современная библиотека. - 2014. - № 2. - С. 80-82. Режим доступа: http://sb.litera-ml.ru/articles. – Название с эрана.
Стаття знайомить читачів з досвідом роботи японських бібліотек з психологічної реабілітації жителів районів, які постраждали від цунамі, за допомогою книги.

31.    Локоть Н. Мобільна школа комп’ютерної та інтернет-грамотності для людей з особливими потребами: досвід та здобутки // Бібліотечний форум України. - 2012. - № 3. - С. 8-12.
У статті представлено досвід реалізації проекту "Мобільна школа комп’ютерної та інтернет-грамотності", який був реалізований громадською організацією "Луганське обласне відділення Української бібліотечної асоціації" в партнерстві з Луганським обласним центром соціокультурної адаптації молоді з обмеженими фізичними можливостями, Луганською обласною громадською організацією інвалідів "Іоланта-Лугань" на базі Луганської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. О. М. Горького, направленого на навчання комп’ютерним технологіям осіб з особливими потребами.

32.    Маковій М. Міні-школа "Вулик" - бібліо-центр інформаційної підтримки і організації спільного дозвілля дітей з особливими потребами та їхніми однолітками [Електронний ресурс] // Світ дитячих бібліотек. - 2012. - № 4/5. - С. 27-28. – Режим доступу: http://www.chl.kiev.ua/default.aspx?id=5073. – Назва з екрана.
У статті йдеться про досвід Кіровоградської обласної бібліотеки для дітей ім. А. П. Гайдара з організації корекційної роботи, яка передбачає комплексну психолого-педагогічну та соціальну реабілітацію дітей упродовж всього періоду відвідування бібліотеки та інтеграцію їх у сьогодення.

33.    Мельник В. Розвиток законодавства про соціальний захист осіб з інвалідністю в умовах незалежності української держави // Публічне право. - 2015. - № 2. - С. 260-266.
У даній науковій статті здійснюється науково-теоретичне дослідження генезису законодавства про соціальне забезпечення інвалідів в період незалежності України, наводиться поняття "законодавство" та "законодавство про соціальне забезпечення", визначається його зміст та основні ознаки.

34.    Николсон Д. Договор в интересах слабовидящих людей и проект договора по ограничениям и исключениям в авторском праве для библиотек и архивов: что это означает для развивающихся стран [Электронный ресурс] // Научные и технические библиотеки. - 2014. - № 9. - С. 45-55. – Режим доступа: http://www.lib.tsu.ru/ru/zhurnal-nauchnye-i-tehnicheskie-biblioteki. – Название с экрана.
Доповідь на сесії «Міжнародні угоди, що впливають на вироблення національних програм по обмеженням і виняткам в авторському праві для бібліотеки" Всесвітнього конгресу ІФЛА (17-23 серпня 2013 р., м. Сінгапур).

35.    Норд Г. Л. Зарубіжний досвід забезпечення можливостей людського розвитку для інвалідів // Економіка та держава. - 2015. - № 11. - С. 65-70.
Проаналізовано наявний зарубіжний досвід з питань забезпечення можливостей людського розвитку для інвалідів. Проведено аналіз програм та проектів у сфері професійної реабілітації інвалідів в зарубіжних країнах. Визначено спільні риси та завдання, які виконуються зарубіжними країнами для забезпечення людського розвитку інвалідів та можуть бути корисними для розв’язання подібних проблем в Україні.

36.    Простір арт-терапії: зцілення мистецтвом : бібліографічний покажчик / Управління культури Полтавської обласної державної адміністрації ; ПОУНБ ім. І. П. Котляревського ; уклад. В. В. Саранцева ; ред. К. М. Щира ; відп. за вип. Л. М. Власенко. - Полтава : ПОУНБ, 2016. - 42 с.

37.    Робота бібліотек з користувачами з обмеженими фізичними можливостями : методичні та бібліографічні матеріали / Полтавська обласна універсальна наукова б-ка ім. І. П. Котляревського, Науково-методичний відділ. - Полтава : ПОУНБ, 2012. - 16 с.

38.    Сафонова А. Мы видим сердцем // Библиотека. - 2013. - № 1. - С. 20.
Про роботу з інвалідами по зору розповідає бібліотекар Центральної міської бібліотеки м. Добропілля Донецької області.

39.    Семиженко А. Бібліотерапія : [лікування за допомогою ретельно дібраних художніх творів] // Країна. - 2015. - № 26. - С. 26-27.
У статті наводиться приклад використання книги Елли Бертуд та Сьюзен Елдеркін "Лікування романами: літературні ліки від А до Я" - The novel cure: an A-Z of literary remedies. Вона написана у стилі медичного довідника: в алфавітному порядку подано недуги чи проблеми, і до кожної з них - список рекомендованої літератури з роз’ясненнями, чому ці тексти можуть допомогти.

40.    Тертилова А. Бібліотерапія як напрямок роботи сучасного бібліотекаря // Бібліотечний форум: історія, теорія і практика. - 2015. - № 1. - С. 36-38.
У статті визначається роль бібліотерапії для лікування людських душ, розповідається, як книги і бібліотекарі можуть допомогти людині подолати труднощі та депресію.

41.    Терюханова І. Ратифікація Україною Конвенції ООН про права інвалідів: шлях до нових стандартів освіти осіб з інвалідністю / І. Терюханова, Н. Стульпінас // Україна: аспекти праці. - 2013. - № 5. - С. 28-32.
У статті здійснено аналіз щодо відповідності нормативно-правової бази в Україні основним положенням Конвенції ООН про права інвалідів та запропоновано внесення змін та доповнень у вітчизняну законодавчу базу, які сприятимуть реалізації цих положень.

2.2 Особливості роботи і комунікації з внутрішньо переміщеними особами

Підтримавши ініціативу Міністерства культури України (наказ від 18.09.2014 №773) „Про реалізацію проекту „Бібліотеки як центри підтримки громади в умовах воєнної загрози: робота з внутрішньо переміщеними особами», діяльність бібліотек з вимушеними переселенцями стала загальнонаціональною та наразі розгортається по всій країні.

42.    Про реалізацію проекту "Бібліотеки як центри підтримки громади в умовах воєнної загрози: робота з внутрішньо переміщеними особами" : наказ ..., 18 верес. 2014 р. №773 / М-во культури України // Бібліотечна планета. - 2014. - № 4. - С. 41.

43.    Васецька А. Адаптація вимушених переселенців : [на Полтавщині] // Зоря Полтавщини. - 2015. - 8 груд. - С. 2.

44.    Горлач Н. Психологічна робота з внутрішньо переміщеними особами // Психолог. Шкільний світ. - 2016. - Трав. (№ 9/10). - С. 70-77.
Перед державою, громадськістю, психологами, працівниками галузі освіти та культури, які працюють із сім’ями вимушених переселенців, постає важливе завдання: об’єднати свої зусилля на допомогу соціальної та психологічної адаптації цієї категорії населення.

45.    Гошовський В. С. Соціальні права і гарантії внутрішніх переселенців / В. С. Гошовський ; Національна правова палата. - К., 2015. - 40 с.

46.    Данилець О. Полтавщина допомагає внутрішньо переміщеним особам // Урядовий кур’єр. - 2015. - 16 квіт. - С. 8.

47.    Даценко Л. Полтавський край для внутрішньо переміщених осіб // Зоря Полтавщини. - 2015. - 18 груд. - С. 4. : фот.

48.    Каліман О. Пошук резервів, або Психологічний супровід дітей-переселенців із зони проведення АТО та членів їхніх сімей // Психолог дошкілля. - 2015. - Листоп. (№ 11). - С. 4-20. - Робота практичного психолога з дітьми, батьками та педагогічними працівниками.

49.    Карлова Л. Чужі у своїй країні. Професійні підходи до висвітлення теми переселенців // Журналіст України. - 2016. - № 1. - С. 6-12.
Як журналісти висвічують матеріали про переселенців.

50.    Кучеренко Л. Без допомоги громадськості проблеми біженців не вирішити : [про "круглий стіл" на тему "Координація зусиль влади Полтавщини, громадських організацій, волонтерів та ЗМІ з метою ефективного забезпечення дотримання прав вимушених переселенців"] // Вечірня Полтава. - 2014. - 20 серп. (№ 34). - С. 3.

51.    Малиха М. І. До проблеми сутності поняття "внутрішньо переміщені особи": державна політика та регіональна практика // Грані. - 2015. - № 8. - С. 6-11.
Автором обгрунтовано актуальність дослідження поняття "внутрішньо переміщена особа" в умовах сучасних реалій українського суспільства. Розглянуто проблеми вищезазначеної категорії населення та способи їх вирішення.

52.    Петренко І. Замість стін будуємо мости : бібліотека і війна // Бібліотечний форум України. - 2015. - № 1. - С. 4-5.
У статті представлено досвід роботи публічної бібліотеки-філії № 10 ім. Т. Г. Шевченка ЦБС для дорослих м. Запоріжжя з читачами, які підпадають під категорію внутрішньо переміщених осіб.

53.    Правовий супровід для внутрішньо переміщених осіб : інформаційна пам’ятка / Управління культури Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавська обласна універсальна наукова б-ка ім. І. П. Котляревського ; уклад. О. М. Войцехівська ; ред. К. М. Щира ; відп. за вип. Л. М. Власенко. - Полтава : ПОУНБ, 2016. - 13 с.

2.3 Організація роботи бібліотек по сприянню психологічній та соціальній адаптації учасників АТО

Від самого початку бойових дій у зоні АТО українські бібліотеки не залишаються осторонь всенародної допомоги Збройним силам України.  Бібліотеки створюють у себе центри для підтримки армії, збирають необхідні речі та ліки і передають їх через волонтерів до зони АТО, організовують  благодійні заходи (концерти, виставки, ярмарки тощо) для збору коштів на придбання матеріально-технічних засобів.
Для підтримки морально-психологічного стану захисників Вітчизни бібліотеки різних областей України, у т. ч. Полтавська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. П. Котляревського, долучилися до акції «Допоможи українській армії», брали активну участь в ініційованій  Українською бібліотечною асоціацією акції «Подаруй  книгу учасникам АТО», організовували подібні акції на рівні своїх регіонів.
Ініціатива Міністерства культури України щодо здійснення Всеукраїнської акції «Бібліотека українського воїна» стала добрим приводом для бібліотек і громад усіх регіонів згуртуватися задля підтримки бойового духу та патріотичного виховання українських військовослужбовців.
Але також варто звернути особливу увагу на допомогу учасникам АТО, які повертаються додому, особливо ті, що отримали інвалідність внаслідок поранення, в працевлаштуванні, соціальній адаптації в суспільстві, перекваліфікації та навчанні.

54.    Антитерористична операція. Мобілізація. Соціальні гарантії учасникам АТО. : практичний посібник / упоряд. А. В. Григоренко. - К. : Центр учбової літератури, 2015. - 167 с.

55.    Військова психологічна підготовка та реабілітація. - К. : Олег Філюк, 2015. - 496 с. - (Патріоту України. Військова справа).

56.    Всеукраїнський конкурс "Героїчна Україна: від минулого до сьогодення" // Шкільна бібліотека. - 2015. - № 12. - С. 1-4.

57.    Журба К. Ніхто, крім нас! : година спілкування у 5-6 класах : [присвячена воїнам АТО] // Шкільний світ. - 2015. - Серп. (№ 16). - С. 17-20.

58.    Неїжмак В. ...Відкрили центр допомоги : [про Єдиний центр допомоги учасникам АТО в Полаві, який має статус обласного] // Голос України. - 2015. - 5 листоп. - С. 15.

59.    Пустушок М. В. Їхній подвиг - приклад для нас : (урок мужності) : [присвячено пам’яті Небесної Сотні та учасників АТО] // Виховна робота в школі. - 2016. - № 1. - С. 30-32.

60.    Сафін О. Д. Основні підходи до функціонування системи психологічної реабілітації та реадаптації учасників антитерористичної операції // Наука і оборона. - 2016. - № 1. - С. 24-30.
Обгрунтовуються психологічні засади створення в державі системи реадаптації та реабілітації осіб, котрі брали участь в антитерористичній операції на Сході України.

61.    Соціальний захист громадян, підтримка учасників АТО : у постійних комісіях облради // Зоря Полтавщини. - 2014. - 6-9 верес. - С. 1-2.

62.    Соцков О. Хроніки війни, що не була оголошена // Бібліотечний форум України. - 2015. - № 1. - С. 6-7.
У статті надається інформація щодо діяльності бібліотек Луганської області у період проведення АТО.


Бібліотерапія: зцілення книгою

Корисні додатки

Бібліотека – лікарня для душі

Додаток 1
«Інколи зачаровує історія. Часом на душу впливає ритм прози, заспокоюючи або збуджуючи її. В будь-якому разі, романи здатні переміщувати вас в інший вимір і показувати світ з іншого боку. Коли ви поглинені текстом так, що не можете відірватись від сторінки - ви бачите те, що бачить персонаж, торкаєтесь того, чого торкається він, вчитесь того, чого навчається він. Ви можете думати, що сидите на дивані у своїй вітальні, але важливі частини вас - ваші думки, відчуття і душа - у зовсім іншому місці. Читати текст хорошого письменника - це не просто розуміти, що він каже, а вирушити в подорож разом з ним. З цієї подорожі ніхто не повертається таким, як був раніше». Це уривок із книги Е. Бертудта та С. Елдеркін «Лікування романами: літературні ліки від А до Я».
У світі набуває популярності новий вид терапії. Депресію, стрес, страх перед змінами й десятки інших психічних і фізичних розладів лікують за допомогою... ретельно дібраних художніх творів. Це роблять спеціалісти, які порадять влучний текст у потрібний момент.
Новий вид нетрадиційної медицини отримав назву бібліотерапія. Несвідомо лікування текстами почалося одразу, щойно вони стали доступні для широкого загалу.
Ще давні греки викарбували над входом до бібліотеки у Фівах напис «Лікарня для душі».
Австрійський психолог і психіатр Зигмунд Фрейд (1856-1939) почав використовувати художню літературу під час сеансів психоаналізу. А після Першої світової війни солдатам, які поверталися додому, часто виписували курс з читання. Британських бібліотекарів проінструктували, які книжки видавати ветеранам війни. Особливо радили твори Джейн Остін. Романи «Розум і почуття» та «Гордість і упередження» мали допомогти влитися в мирне життя.
Повноцінна літературна клініка запрацювала на початку XX ст. у США при одній із церков. «Це нове велике поле для діяльності, - запевняли її організатори. - Книжка може і стимулювати до чогось, і змусити людину охолонути, збадьорити її чи схилити до сну. Вона може бути і заспокійливим сиропом, і гірчичним пластирем». http://gazeta.ua/articles/opinions-journal/_biblioterapiya/634774?mobile=true)
Відродження бібліотерапії в наші часи бере початок зі студентської дружби Елли Бертуд і Сьюзен Елдеркін під час навчання в Кембриджському університеті в 1990-х. Вони зійшлися на грунті подібних літературних смаків. Жінки обмінювалися книжковими порадами протягом кількох років. Із часом дізнались, що практика допомагати долати життєві проблеми за допомогою художніх книжок була поширена до появи радіо, телебачення та інтернету. У 2007 році їхньою справою зацікавився однокурсник з Кембриджа, швейцарський філософ Алан де Ботон. Він як раз започаткував «Школу життя», яка через зустрічі й майстер-класи допомагала б людям долати психологічні проблеми. Алан запропонував додати до програми школи курс бібліотерапії.
 
Бертуд і Елдеркін видали книжку «Лікування романами: літературні ліки від А до Я» The Novel Cure: An A-Z of Literary Remedies. Вона написана в стилі медичного довідника: в алфавітному порядку подано недуги чи проблеми, і до кожної з них - список рекомендованої літератури з роз'ясненням, чому ці тексти можуть допомогти.
«Це медичний посібник, але з родзинкою, - ідеться у вступі до видання. - По-перше, тут не розрізняють емоційний і фізичний біль: ви знайдете ліки і від розбитого коліна, й від розбитого серця. Також тут чимало рецептів для життєвих ситуацій, з якими ви, напевно, стикнетесь: переїзд, пошуки своєї половинки, криза середнього віку тощо».
Книжку видано в 18 країнах. На сайті книжки «Лікування романами» - http://thenovelcure.com/about - є розділ «surgery» - «хірургічний кабінет». Там можна написати авторкам про специфічну проблему. Вони її проаналізують і порадять корисні тексти. Також на веб-сторінці є перелік поширених «захворювань» та універсальних у таких випадках книжок.
Нижче вибране зі списку:
-    апатія - «Листоноша завжди дзвонить двічі» Джеймса Кейна;
-    брак грошей - «Великий Гетсбі» Френсіса Скота Фіцджеральда, «Гроші» Мартіна Аміса та «Плач молодих сердець» Річарда Йейтса;
-    безтурботність - «Маленький принц» Антуана де Сент-Екзюпері;
-    страх смерті - «Сто років самотності» Габріеля Гарсіа Маркеса;
-    батьківство - «Я король замку» Сьюзен Хілл;
-    гіпертонія - «Містечко» Шарлотти Бронте, «Години» Майкла Канінгема та «Хвилі» Вірджинії Вулф;
-    безсоння - «Будинок сну» Джонатана Коу та «Книжка неспокою» Фернандо Пессоа;
-    дратівливість - «Пікнік на льоду» Андрія Куркова;
-    лють - «Плач, люба країно» Алана Пейтона;
-    низька самооцінка - «Корабельні новини» Енні Пру;
-    зубний біль - «Анна Кареніна» Льва Толстого;
-    безробіття - «Хроніка заводного птаха» Харукі Муракамі;
-    марнославство - «Звіяні вітром» Маргарет Мітчелл і «Портрет Доріана Грея» Оскара Вайльда;
-    ксенофобія (страх перед чужими) - «Дім денний, дім нічний» Ольги Токарчук;
-    туга -«Шовк» Алесандро Барріко.
Читайте та будьте здорові!
вгоруАнтитерористична операція у художньому слові

Додаток 2

Напевно, цій війні будуть присвячені цілі бібліотеки спогадів, документальної та художньої літератури. Уже зараз у книгарнях є окремі полиці з книгами, написаними учасниками або свідками антитерористичної операції, журналістами або художниками слова, які не змогли залишитися байдужими до подій, що відбуваються в Україні ось уже третій рік.

Пропонуємо перелік видань з фонду ПОУНБ ім. І. П. Котляревського:
   
1.    Волонтери. Мобілізація добра : збірка / уклад. І. Карпа. - Х. : Книжковий клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2015. - 255 с.

2.    Гончаренко О. Три з половиною години - до війни... // Хортиця. - 2015. - № 3. - С. 18-31. - Про АТО, а також вірші, присвячені Україні.

3.    Гуменюк Б. "Але хто тобі повірить, солдате..." : [поезія про воєнні події в Україні 2014 року] // Дивослово. - 2014. - № 9. - С. 60-64.

4.    Домашенко Т. М. Небесна Сотня воїнів Майдану : поезії / Т. М. Домашенко. - К. ; Вишневе : Духовна вість, 2014. - 192 с.

5.    Дорога в безсмертя: Дмитро Коряк : спогади, фото, вірші / упоряд. Н. І. Гринь. - Полтава, 2016. - 160 с. : фот.

6.    Жадан С. В. Ворошиловград : роман : пер. с укр. ; Бігти, не зупиняючись : оповідання / С. В. Жадан. - Х. : Фолио, 2015. - 316 с.

7.    Задорожна А. Прости мені, мамо... : [вірш] // Українська мова і література в школах України. - 2015. - № 7/8. - С. 81.

8.    Зелінський А. Соняхи : духовність на час війни / А. Зелінський. - Львів : Вид-во Старого Лева, 2015. - 127 с.

9.    Кідрук М. Небратні / М. Кідрук. - Х. : Книжковий клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2015. - 300 с.

10.    Лойко С. Аэропорт : главная книга о войне, которой не должно было быть, и о героях , которые хотели жить, но умирали : роман / С. Лойко. - К. : Брайт Стар Паблишинг, 2015. - 328 с. : ил.

11.    Лойко С. Л. Аеропорт : головна книга про війну, якої не повинно було бути, і про героїв, які хотіли жити, але вмирали : роман / С. Л. Лойко. - К. : Брайт Стар Паблишинг, 2015. - 326 с.

12.    Макеєв В. Ф. 100 днів полону, або позивний "911" / В. Ф. Макеєв. - 2-ге вид., доп. - Черкаси : Олександр Третяков, 2015. - 191 с. : іл.

13.    Матвійчук А. Стіна захисту : [вірші, присвячені подіям в Україні 2014 р.] // Дніпро. - 2014. - № 7. - С. 97.

14.    Павлюченко С. О. Герої України не вмирають : вірші / С. О. Павлюченко. - Гадяч : Гадяч, 2015. - 36 с.

15.    Патола В. Хоробрим побратимам : [вірш, присвячений учасникам АТО] // Голос України. - 2014. - 10 груд. - С. 5.

16.    Положій Є. В. Іловайськ : розповіді про справжніх людей / Є. В. Положій. - Х. : Фоліо, 2015. - 377 с. 

17.    Пономарь О. Витрина / О. Пономарь. - К. : KM Publishing, 2015. - 360 с.

18.    Рядки, народжені душею : [вірші, присвячені учасникам АТО] // Військо України. - 2015. - № 5. - С. 56-57.

19.    Рядки, народжені душею : [вірші про АТО] // Військо України. - 2016. - № 1. - С. 14-15.

20.    Талан С. Оголений нерв : роман / С. Талан. - Х. : Книжковий клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2015. - 342 с.

21.    Цаплієнко А. Ю. Книга змін : історії з переднього краю / А. Ю. Цаплієнко. - Х. : Книжковий клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2015. - 255 с.

22.    Шкляр В. Чорне сонце : збірка / В. Шкляр. - Х. : Книжковий клуб "Клуб сімейного дозвілля", 2015. - 300 с. - (Золотий письменник України).

Електронні версії:
1.    Вдовиченко Г.
Маріупольський процес. - http://www.e-reading.club/book.php?book=1041108
2.    Гуменюк Б. Вірші з війни. - http://sho.kiev.ua/article-sho/134465
3.    Дзюба І. Донецька рана України: історико-культурологічні есеї. - http://chtyvo.org.ua/authors/Dziuba_Ivan/Donetska_rana_Ukrainy_Istoryko-kulturolohichni_esei/
4.    Дичка Н. Війна без приводу війни: збірка поезій. - http://www.smoloskyp.org.ua/
5.    Дмитрук А.Верните нам наше небо: [вірш]. - http://zozule4ka.com/virshi/51
6.    Жолдак Б. УКРИ. - http://newlib.net/authors/id4608
7.    Золотухина И. Война с первых дней. - http://smart.kyivstar.ua/books/31731/read#2
8. Каліновська О., Криштопа О., Назаренко Є., Трохимчук В., Феденко Д. Неоголошена війна. Невідомі факти і хроніки АТО. - https://books.google.com.ua/books?id
9. Капсамун І. «Котел», або Справа без терміну давності. - http://kryivka.net/books/kotel_abo_sprava_bez_terminu_davnosti/
10. Костина Е. Билет в одну сторону: роман. – Харьков: Книжный клуб «Клуб семейного досуга», 2016. – 304 с. - http://loveread.ec/view_global.php?id=48469
11. Матіос М. Приватний щоденник. Майдан. Війна. http://kryivka.net/books/pryvatnyy_shchodennyk_maydan_viyna_/
12. Савченко Н. Сильне ім’я Надія - http://www.radioroks.ua/blog/
13. Сергацкова Е., Чапай А., Максаков В. Война на три буквы... - http://www.e-reading.club/book.php?book=1039138
14.    Слабошпицький М. Велика війна 2014... - http://shpolyanochka.com/suspilstvo/kultura/
15. Снегирев В. Начало (зона АТО). - http://mreadz.com/read348095/p1
16.    Степова О. Все будет Украина! - http://www.e-reading.club/book.php?book=1034680
17. Сурженко М. АТО. Історії зі Сходу на Захід. – Брустурів: Дискурс, 2014. - 84 с. http://www.rulit.me/books/ato-istorii-zi-shodu-na-zahid-read-398104-1.html
18. Якимчук Л. Абрикоси Донбасу. - http://sho.kiev.ua/article-sho/5361
вгору


Український Донбас

Додаток 3

Трагічні події на Сході України засвідчили, що український культурний простір не є цілісним. Усвідомлюючи масштаб проблеми, Міністерством культури України 3 листопада 2015 року було проведено розширену нараду, на якій обговорювалися питання посилення промоції української культури і мистецьких традицій. За її результатами було вирішено започаткувати проект «Український Донбас» покликаний через проведення мистецьких, музейних, бібліотечних заходів, встановлення шефства між творчими колективами областей України та колективами Луганської і Донецької областей, запровадження спільних проектів у сфері культури створити потужний імпульс для формування у східних регіонах України міцної національної мовно-культурної ідентичності та патріотизму.
Пропонуємо матеріали про реалізацію даного проекту, що публікуються на сторінках журналу «Українська культура» (http://uaculture.blogspot.com/) та загальнодержавної української газети «Культура і життя» (http://uaculture.blogspot.com/).

1.    Бережина А. Ліна Костенко долучилася до гуманітарної акції "Другий фронт АТО" // Культура і життя. - 2015. - 20 берез. (№ 14/15). - С. 3.

2.    Бєлорусець Є. Євгенія Бєлорусець: "Щоб одужати, треба побувати на Донбасі" / Є. Бєлорусець ; розмовляла Л. Якимчук // Українська культура. - 2015. - № 1/3. - С. 80-89.
Молодий український фотограф Євгенія Бєлорусець відвідала декілька міст і селищ Донбасу. Результатом цих поїздок став фотопроект "Розділення. Про працю у тіні війни".

3.    Бик О. Кожен рядок - автоматна черга / О. Бик ; розмовляла Х. Дичко // Культура і життя. - 2016. - 27 трав. (№ 21/22). - С. 12.

4.    Букет Є. Лірична сповідь покоління : [про вірш Анастасії Дмитрук "Никогда мы не будем братьями»] // Культура і життя. - 2016. - 5-11 лют. (№ 5). - С. 11.

5.    Василенко С. Проект культурної інтеграції "Український Донбас" : наказом Міністерства культури України від 30 грудня 2015 року № 1126 започатковано Загальноукраїнський проект культурної інтеграції "Український Донбас" // Культура і життя. - 2016. - 1-14 січ. (№ 1). - С. 3.

6.    Голобородько В. Василь Голобородько: Нобелівську премію дають на вінки / В. Голобородько ; спілкувалася Л. Якимчук // Українська культура. - 2014. - № 9/12. - С. 88-91.
"Українська культура" розпитала Голобородька про те, як воно було жити в зоні АТО, чому це все з нами відбувається, і ще - трохи про птахів і вірші.

7.    Горянський В. Володимир Горянський: у звільнених містах Сходу готовий грати безкоштовно / В. Горянський ; бесіду вела Л. Фесенко // Українська культура. - 2014. - № 9/12. - С. 58-63. : фот.

8.    Гуменний Д. АТО. Особисте... // Українська культура. - 2015. - № 4/6. - С. 62-63. : фот.
Про вистави "АТО: інтерв’ю військового психолога" і "Кордони та відстані" у Національному театрі імені Івана Франка.

9.    Гуменюк Б. На війні головне - війна / Б. Гуменюк ; розмовляла Х. Дичко // Культура і життя. - 2016. - 4-10 берез. (№ 9). - С. 9.
Борис Гуменюк, український письменник, голова Української військової організації, розповідає про нову книгу "Блокпост" та війну.

10.    Дичко Х. Пісенна терапія // Культура і життя. - 2016. - 11-17 берез. (№ 10). - С. 4.

11.    Жадан С. Сергій Жадан у дорозі на Донбас / С. Жадан ; розмовляла Л. Якимчук // Культура і життя. - 2015. - 30 січ.-5 лют. (№ 5) . - С. 17-19.

12.    Жадан С. Сергій Жадан: "Письменникові повірять швидше, аніж політику" / С. Жадан ; спілкувалася Л. Якимчук // Українська культура. - 2015. - № 4/6. - С. 64-73.
За свій роман "Ворошиловград" у перекладах німецькою та французькою мовами Сергій Жадан в 2014 році отримав дві премії. У романі, опублікованому українською 2010 року, помітне передчуття тих трагічних подій, які відбуваються в Україні зараз. Про ці події та нові мистецькі проекти - в інтерв’ю з автором.

13.    Зюбіна Р. Римма Зюбіна: Наше покликання - захистити дітей війни / Р. Зюбіна ; бесіду вела Л. Фесенко // Українська культура. - 2014. - № 9/12. - С. 64-71. : фот.
Актриса Молодого театру Римма Зюбіна цього року вразила своєю активною громадянською позицією. Вона допомагала волонтерам збирати кошти, їздила з культурною місією до звільнених міст у зоні АТО.

14.    Кириленко В. В’ячеслав Кириленко: "Під час війни культура не може стояти осторонь" / В. Кириленко ; розмовляв О. Вергеліс // Дзеркало тижня. - 2015. - 17-23 січ. (№ 1). - С. 1, 13.

15.    Кириленко В. Культура всупереч війні / В. Кириленко ; розмовляв О. Вергеліс // Культура і життя. - 2015. - 30 січ.-5 лют. (№ 5). - С. 3-5.

16.    Курков А. Запустити годинник Донбасу // Культура і життя. - 2015. - 6 берез. (№ 10/11). - С. 7.

17.    Курков А. Художник і війна : [сучасний донецький художник Сергій Принь] // Культура і життя. - 2015. - 30 січ.- 5 лют. (№ 5). - С. 7. : іл.

18.    Курков А. Художник і війна : [Сергій Принь, майстер левкасу] // Українська культура. - 2015. - № 1/3. - С. 4-7. : іл.

19.    Онопа А. Поезія з фронту : перший фронтовий поет незалежної України - так називають Бориса Гуменюка // Культура і життя. - 2015. - 13-19 лют. (№ 7). - С. 9.

20.    Певна А. Донбас відкриває для себе Україну, а українці - Донбас! : Міністр культури України Євген Нищук зустрівся з начальником управління культури і туризму Донецької ОДА Аліною Певною / А. Певна ; спілкувався Є. Букет // Культура і життя. - 2016. - 20 трав. (№ 18/20). - С. 4.

21.    Рафєєнко В. Володимир Рафєєнко: "Усе, що письменника не вбиває, робить його відомішим" / В. Рафаєнко ; розмовляла Л. Якимчук // Українська культура. - 2015. - № 1/3. - С. 64-71.
Інтерв’ю з письменником про війну та творчість.

22.    Тихий В. Тихою сапою Вавилон будується : [про кіно Володимира Тихого та його проект "Вавилон’13"] / В. Тихий ; спілкувався К. Плівка // Українська культура. - 2015. - № 4/6. - С. 36-49. : фот.
У 2015 році у вітчизняний прокат вийшли одразу три стрічки, режисером яких був Володимир Тихий. Навесні в кінотеатрах з’явилася його ігрова робота "Зелена кофта", а восени - документальні стрічки "Наша Надія" і "Сильніше, ніж зброя". Останні дві зняті в межах проекту "Вавилон’13", ініціатором і натхненником якого є В. Тихий.

23.    Тищенко Л. "...на блокпостах АТО малювала помадою" : відома українська художниця-акварелістка Леся Тищенко народилася у Сватовому, що на Луганщині / Л. Тищенко ; розмовляла Л. Чечель // Українська культура. - 2015. - № 7/9. - С. 82-85. : іл.

24.    Яценко С. Благодійний проект "Арт-волонтер" // Культура і життя. - 2016. - 12-18 лют. (№ 6). - С. 2.
вгору


Іменний покажчик

Азін В. О. 20
Байда Л. Ю. 20
Бруй О. М. 17
Васецька А. 43
Вилегжаніна Т. 4, 5, 6, 7, 8
Вісич Н. 19
Власенко Л. М. 36, 53
Войцехівська О. М. 53
Воскобойнікова-Гузєва О. 9, 10, 11, 12
Воскобойнікова-Гузєва О. В. 13
Горкавець О. 27
Горлач Н. 44
Гошовський В. С. 45
Грибальський Я. В. 20
Григоренко А. В. 54
Данилець О. 46
Даценко Л. 47
Ждан П. 21
Журба К. 57
Изабасарова Д. 22
Иминова М. 23
Ігнатенко О. 24
Ізмайлова О. 14
Кайоткіна Т. 25
Каліман О. 48
Карлова Л. 49
Картузов К. 16
Коновалова М. П. 26
Коханова І. 27
Красюкова-Еннс О. В. 20
Кунанец Н. Э. 28
Кунанець Н. Е. 29
Кут В. И. 28
Кутьина Е. 30
Кучеренко Л. 50
Лозицкий А. А. 28
Локоть Н. 31
Маковій М. 32
Малиха М. І. 51
Мельник В. 33
Неїжмак В. 58
Николсон Д. 34
Норд Г. Л. 35
Панченко Ю. 22
Петренко І. 52
Прохорова В. Г. 18
Пустушок М. В. 59
Саранцева В. В. 36
Сафін О. Д. 60
Сафонова А. 38
Семиженко А. 39
Соцков О. 62
Стульпінас Н. 41
Тертилова А. 40
Терюханова І. 41
Черкасова І. 16
Щира К. М. 36, 53
вгору

Іменний покажчик до Додатків 2, 3

Бережина А. 1 (Дод. 3)
Бєлорусець Є. 2 (Дод. 3)
Бик О. 3 (Дод. 3)
Букет Є. 4, 20 (Дод. 3)
Василенко С. 5 (Дод. 3)
Вергеліс О. 14, 15 (Дод. 3)
Голобородько В. 6 (Дод. 3)
Гончаренко О. 2 (Дод. 2)
Горянський В. 7 (Дод. 3)
Гринь Н. І. 5 (Дод. 2)
Гуменний Д. 8 (Дод. 3)
Гуменюк Б. 3 (Дод. 2), 9, 19 (Дод. 3)
Дичко Х. 3, 9, 10 (Дод. 3)
Дмитрук А. 4 (Дод. 3)
Домашенко Т. М. 4 (Дод. 2)
Жадан С. В. 6 (Дод. 2), 11, 12 (Дод. 3)
Задорожна А. 7 (Дод. 2)
Зелінський А. 8 (Дод. 2)
Зюбіна Р. 13 (Дод. 3)
Карпа І. 1 (Дод. 2)
Кириленко В. 14, 15 (Дод. 3)
Кідрук М. 9 (Дод. 2)
Коряк Д. 5 (Дод. 2)
Курков А. 16, 17, 18 (Дод. 3)
Лойко С. 10 (Дод. 2)
Лойко С. Л. 11 (Дод. 2)
Макеєв В. Ф. 12 (Дод. 2)
Матвійчук А. 13 (Дод. 2)
Нищук Є. 20 (Дод. 3)
Онопа А. 19 (Дод. 3)
Павлюченко С. О. 14 (Дод. 2)
Патола В. 15 (Дод. 2)
Певна А. 20 (Дод. 3)
Плівка К. 22 (Дод. 3)
Положій Є. В. 16 (Дод. 2)
Пономарь О. 17 (Дод. 2)
Принь С. 17, 18 (Дод. 3)
Рафєєнко В.  21 (Дод. 3)
Талан С. 20 (Дод. 2)
Тихий В. 22 (Дод. 3)
Тищенко Л. 23 (Дод. 3)
Фесенко Л. 7, 13 (Дод. 3)
Цаплієнко А. Ю. 21 (Дод. 2)
Чечель Л. 23 (Дод. 3)
Шкляр В. 22 (Дод. 2)
Якимчук Л. 2, 6, 11, 12, 21 (Дод. 3)
Яценко С. 24 (Дод. 3)
вгору

Іменний покажчик до електронних версій видань

Вдовиченко Г. 1
Гуменюк Б. 2
Дзюба І. 3
Дичка Н. 4
Дмитрук А. 5
Жолдак Б. 6
Золотухина И. 7
Каліновська О. 8
Капсамун І. 9
Костина Е. 10
Криштопа О. 8
Максаков В. 13
Матіос М. 11
Назаренко Є. 8
Савченко Н. 12
Сергацкова Е. 13
Слабошпицький М. 14
Снегирев В. 15
Степова О. 16
Сурженко М. 17
Трохимчук В. 8
Феденко Д. 8
Чапай А. 13
Якимчук Л. 18
вгору
Режим роботи:
Понеділок-четвер: 9.00 – 19.00
П’ятниця, неділя: 10.00 – 18.00
Вихідний: субота

Санітарний день: останній понеділок кожного місяця
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17


2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського