Полтавська Обласна Універсальна Наукова бібліотека імені І.П.Котляревського

Пам’яті І. П. Котляревського:
віртуальний проєкт
Полтавська Обласна Універсальна Наукова
бібліотека імені І. П. Котляревського
бібліотека
  

Електронний каталог

Сенсорний інтерфейс (Електронний каталог)

Електронна доставка документів

Віртуальна довідка
Тел.: (0532) 52-17-83
Тел./факс: 56-99-30

Контакти
Ми на мапі
Головна

НОВИНИ
АНОНСИ

Про бібліотекуІсторична довідка

Запис до бібліотеки

Правила користування

Структура бібліотеки

Контактна інформація

Бібліотека у ЗМІ

План заходівПоточний місяць

Архів

Хроніка подій

Виставки

Масові заходи

Ресурси бібліотекиКаталоги і картотеки

Електронний каталог

Зведений каталог

Бібліотека вдячна

Видання бібліотеки

Бібліографічні видання

Видання відділу інформації з питань культури і мистецтва

Видання відділу краєзнавства

Методичні матеріали

Наукові та практичні доробки наших співробітників

Послуги бібліотекиКористування бібліотекою

Ксерокопіювання та сканування документів

Електронна доставка документів

Визначення індексів УДК та авторського знаку

Віртуальна довідка

Програми та проекти

Отримай безоплатну правову допомогу

Інтернет для читачів публічних бібліотек

Вікно в Америку

Регіональний тренінговий центр

Бібліотеки - мости до е-урядування

Ресурси бібліотек у боротьбі з корупцією

Бiблiотечному фахiвцюНормативні документи

Методична діяльність

Бібліотеки світу

Бібліотеки України

Бібліотеки області

Полтавщина

Регіональні краєзнавчі ресурси

Полтавщина туристична

Видатні родини Полтавщини

Видатні люди Полтавщини

Літературно-мистецькі премії

Бібліотеки Полтавщини на сторінках обласних газет

Державні закупівлі   
Інформація для внутрішньо переміщених осіб   
 



















Полтавіка

Полтава Історична


Безоплатна правова допомога

ІСТОРІЯ ПОЛТАВИ Сайт Бориса Тристанова



2014 рік особливий. Його часовий простір проходить під магією доленосної дати – 200-річчя від дня народження духовного світоча української нації Т. Г. Шевченка. Визначний поет, художник, музикант. Його постать у встановленні державності незалежної України важко переоцінити.
Великий Кобзар тричі приїздив на Україну і тричі відвідував Полтавщину.
Перша подорож (1843–1844) – це початок періоду «трьох літ», розпочалася в Качанівці. Євген Гребінка був першим, хто запросив і привіз Т. Шевченка до себе на батьківщину, в Убіжище, влітку 1843 р. У липні-серпні 1843 р. Т. Шевченко проживав у Березовій Рудці, Линовиці, Ісківцях, Лубнах та ін. На початку жовтня з рідної Кирилівки поет знову повернувся на Полтавщину. У Березані 9 жовтня написав вірш «Розрита могила». Тоді ж, приїхавши до Яготина, копіює портрет кн. Рєпніна. В цей період він відвідує Березову Рудку, Андріївку Гадяцького пов., Пирятин, Ковалівку.
Друга подорож відбулася в 1845–1846 рр., після закінчення Петербурзької Академії мистецтв. 23 березня 1845 р. Тарас Шевченко отримав дозвіл на поїздку в Україну і виїхав на запрошення О. А. Лук’яновича в с. Мар’їнське Миргородського повіту. Літо поет провів у роз’їздах по містечках і селах Полтавщини (виконуючи завдання Київської археографічної комісії). Побував у Решетилівці, Шедієвому на Орелі, Василівці (Хорольського пов.), Старих Санжарах, Устивиці, Ромнах та ін. На початку липня 1845 р. Т. Шевченко прибув до Полтави. «Час приїзду і термін перебування Т. Г. Шевченка у Полтаві точно встановив і переконливо довів відомий літературознавець П. П. Ротач. Він звернув увагу на маловагому, на перший погляд, деталь російськомовної повісті «Близнецы», у якій відбилися полтавські враження поета: співаки церковного хору, який був на той час у Полтаві, повідомляють герою повісті Степану Мартиновичу Левицькому, що «завтра после литургии владыка отъезжает в Переяслав и что они, его певчие, туда же едут по почте». Звернувшись до «Полтавских губернских ведомостей» за 1845 р., П. П. Ротач з’ясував, що архієпископ прибув у Полтаву 23 червня, а виїхав після 1 липня. Працюючи над повістю у засланні Т. Г. Шевченко, безумовно, не міг читати названу газету, але згадав про подію, свідком якої був сам».
Три-чотири дні у першій декаді липня 1845 р. вважається тим періодом, коли Тарас Шевченко перебував у Полтаві. Метою перебування Тараса Шевченка в Полтаві було замалювати історичні будівлі та пам’ятні місця. Він замалював Хрестовоздвиженський монастир, відвідав оселю Івана Котляревського, якого вважав батьком української літератури, виконав акварельний малюнок «Будинок Котляревського в Полтаві», залишивши первісний образ хати І. П. Котляревського. Обидва полтавські малюнки Тараса Григоровича зараз зберігаються в Національному музеї Тараса Шевченка. Поет відвідав міське кладовище, відшукав могилу письменника якого дуже шанував, доземно йому вклонився, створивши поетичну елегію «На вічну пам’ять Котляревському», пророчі слова з якої золотими літерами викарбовані на пам’ятнику на могилі поета.
У липні Тарас Шевченко відвідав Прилуки, Густинський монастир, Сокиринці, Ромни, Сорочинці, Лубни, Переяслав. 4 жовтня в Миргороді він пише ліричні вірші «Не завидуй багатому» і «Не женися на багатій», створює такі визначні твори, як «Єретик», «Сліпий» («Невільник»), «Стоїть в селі Суботові…». Прямуючи з Мар’їнського на Київ, Тарас Григорович відвідує Ісківці, а захворівши, надовго зупиняється у переяславського лікаря Андрія Козачковського. Та навіть хвороба не пригасила вогню духу, і тут, у Переяславі та В’юнищах поет пише “Наймичку», «Кавказ», «І мертвим, і живим…», «Холодний яр», «Давидові псалми», «Заповіт» («Як умру, то поховайте…»).
Третя подорож почалася 25 травня 1859 р. Тарас Шевченко проїхав через Зіньків і Гадяч у західні повіти губернії, зупинившись лише в Пирятині, де 10 червня написав мініатюру «Ой, маю, маю я оченята…».
10 березня 1861 року Тарас Григорович Шевченко помер. Передчасна смерть завадила черговій поїздці до Полтавщини, але і нині вшановують пам’ять Кобзаря його прихильники. Сьогодні ми згадуємо автора «Заповіту» вдячним, тихим та гордим словом, бо Шевченків світ – це духовно-поетичний феномен, джерело, що живить волю української нації.
Рекомендаційний бібліографічний список «Кобзареві шляхи: Т. Г. Шевченко і Полтавщина» відображає літературу з фондів Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського. У ньому представлені книги, що вийшли друком у 1972-2012 роках, та публікації з періодичних видань 1970-2014 років. Відбір завершено у лютому 2014 року.
Список призначений для широкого кола читачів, які цікавляться творчою спадщиною великого поета.
1. Полтавські шляхи Т. Г. Шевченка
2. Вшанування пам’яті Т. Г. Шевченка на Полтавщині
3. Відзначення 200-річчя від дня народження Т. Шевченка
   
1. Полтавські шляхи Т. Г. Шевченка

1. Бобрищев, К. Тарас Шевченко // Бобрищев К. Отчий край / К. Бобрищев. - Полтава : Дивосвіт, 2002. - С. 714-723.

2. Бойко, П. Зберігає народна пам’ять : [про перебування Т. Шевченка на Полтавщині] // Гадяцький вісник. - 2013. - 6 листоп. - С. 3.

3. Булда, М. Т. Г. Шевченко і Чорнухинщина // Край. - 2010. - Черв. (№ 74). - С. 19.

4. Доля : книга про Тараса Шевченка в образах та фактах. - К. : Дніпро, 1993. - 779 с.

5. Жур, П. В. Літо перше : з хроніки життя і творчості Т. Шевченка / П. В. Жур. - К. : Дніпро, 1979. - 278 с. : портр., іл.

6. Жур, П. В. Труди і дні Кобзаря : літопис життя і творчості Т. Г. Шевченка / П. В. Жур. - К. : Дніпро, 2003. - 520 с.

7. Загайко, П. К. Полтавські дороги Кобзаря / П. К. Загайко. - Полтава, 1990. - 26 с.

8. Зайцев, П. Життя Тараса Шевченка / П. Зайцев. - 2-е вид. - К. : Обереги, 2004. - 478 с. - В т. ч. про перебування на Полтавщині.

9. Зоре моя вечірняя... : Т. Г. Шевченко й одвічна жіноча таїна / уклад. В. А. Оваденко. - К. : Слов'янський град, 2002. - 136 с.

10. Кочерга, М. Кобзар і Лубенщина : [перебування] // Лубенщина. - 2014. - 1 лют. - С. 7.

11. Кучер, Н. Класик української літератури Тарас Шевченко знаменитий "Заповіт" написав на Полтавщині // Коло. - 2011. - 13-19 січ. (№ 2). - С. 19.

12. Луняк, Є. Струни великого Кобзаря : [в т. ч. про перебування на Полтавщині Т. Г. Шевченка] // Луняк Є. Минувшина України в романтичних історіях / Є. Луняк. - К. : Книга, 2011. - С. 293-332.

13. Михайленко, А. "Моя ти доле чорноброва..." : [про перебування Т. Г. Шевченка на Полтавщині] // Михайленко А. Моя ти доле чорнобрива : художньо-публіцистичні нариси / А. Михайленко. - К. : Просвіта, 2004. - С. 3-21.

14. Передерій, Л. Тарас Шевченко міг бувати в Чорнухах // Події та коментарі. - 2013. - 22 лют. (№ 7). - С. 9.

15. Розсоха, Л. Шевченко на Миргородщині : (Факти і гіпотези. Спроби краєзнавчої реконструкції) // Розсоха Л. Миргородська старовина : Дослідження. Статті. Нариси. Розвідки / Л. Розсоха. - Кобеляки : Кобеляки, 2002. - С. 252-271.

16. Ротач, П. Біля гнізда соловейка : Т. Г. Шевченко в Полтаві // Ротач П. Біля гнізда соловейка : літературно-краєзнавчі студії / П. Ротач. - Полтава : Полтавський літератор, 1993. - С. 65-84.

17. Ротач, П. Глухів? Ні, це Борзна! : роздум над маршрутами Т. Г. Шевченка // Ротач П. П. І слово, і доля, і пам'ять... : статті, дослідження, спогади / П. П. Ротач. - Полтава : Верстка, 2000. - С. 256-259.

18. Ротач, П. Решетилівські маршрути Шевченка : факти і гіпотези // Ротач П. Біля гнізда соловейка : літературно-краєзнавчі студії / П. Ротач. - Полтава : Полтавський літератор, 1993. - С. 103-110.

19. Ротач, П. Тарас Шевченко // Ротач П. Колоски з літературної ниви : короткий літературний календар Полтавщини / П. Ротач. - Полтава : Полтавський літератор, 1999. - С. 128-131.

20. Ротач, П. П. Від Удаю до Орелі : сторінки полтавської шевченкіани / П. П. Ротач. - Полтава, 2000. - 229 с.

21. Ротач, П. П. Полтавська Шевченкіана : спроба обласної (крайової) Шевченківської енциклопедії : у 2-х кн. / П. П. Ротач. - Полтава : Дивосвіт, 2005. - Кн. 1 : А - К. - 432 с.

22. Ротач, П. П. Полтавська Шевченкіана : спроба обласної (крайової) Шевченківської енциклопедії : у 2-х кн. / П. П. Ротач . - Полтава : Дивосвіт, 2005. - Кн. 2 : Л - Я. - 2009. - 532 с.

23. Славетний рід Капністів . - Миргород, 2008. - 38 с. : фотоіл.

24. Спогади про Тараса Шевченка / уклад. В. Бородін. - К. : Дніпро, 2010. - 606 с.

25. Стороха, Є. "...У малоросійські губернії для художніх занять" : (165 років приїзду Т. Г. Шевченка до Полтави) // Край. - 2010. - Серп. (№ 76). - С. 4.

26. Стороха, Є. Полтава у долі й творчості Тараса Шевченка : до 200-річчя Т. Г. Шевченка // Зоря Полтавщини. - 2014. – 28 січ. – С. 4. : фото ; 11 лют. - С. 4. : фото ; 18 лют. - 4. : фото. ; 25 лют. - С. 4. : фото.

27. Супруненко, О. Б. Археологічні студії Тараса Шевченка на Полтавщині // Археологічний літопис Лівобережної України. - 2000. - № 1/2. - С. 90-95.

28. Топська, Н. Тарас Шевченко (1814-1861) : [згадується полтавський період життя] // Топська Н. Любов - наснага, любов - журба... : історії кохання класиків української літератури / Н. Топська. - Донецьк : ПП "КП "Проспект-Прес", 2007. - С. 80-113.

29. Халимон, В. Ф. Т. Г. Шевченко та близька йому Полтавщина // Халимон В. Ф. Полтавщина очима краєзнавця / В. Ф. Халимон. - Полтава : Дивосвіт, 2009. - С. 99-101.

30. Чернов, А. Шевченко в Решетилівці // Літературна Україна. - 2014. - 30 січ. (№ 5). - С. 5.
2. Вшанування пам’яті Т. Г. Шевченка на Полтавщині

31. Білоусько, О. "На Полтавщині Кобзар явився Україні як пророк" : [розмова із гол. ред. видання "Тарас Шевченко і Полтавщина", презентація якого відбулася в Полтаві] / О. Білоусько ; розмовляв О. Данилець // Урядовий кур'єр. - 2014. - 30 січ. - С. 10.

32. Білоусько, О. Полтавське земство - Шевченкові : [про вшанування пам'яті Т. Шевченка Полтавським земством] / О. Білоусько, Т. Пустовіт // Вечірня Полтава. - 2013. - 22 трав. (№ 21). - С. 5.

33. Волосков, В. Мемориальная доска Т. Г. Шевченко : ул. В. Куйбышева, 4 // Волосков В. 200 памятных мест Полтавы / В. Волосков. - Полтава : Дивосвіт, 2012. - С. 92-93.

34. Волосков, В. Памятник Т. Г. Шевченко : пл. Конституции, у здания краеведческого музея // Волосков В. 200 памятных мест Полтавы / В. Волосков. - Полтава : Дивосвіт, 2012. - С. 38-39.

35. Пам'ятник Тарасу Шевченку // Полтава : путівник. - Полтава : Арта, 2009. - С. 35.

36. Передерій, Л. У Соколовій Балці - один із кращих пам'ятників Шевченку і прапор України, що претендує на Книгу рекордів : [про пам'ятники Т. Шевченку на Полтавщині] // Полтавський вісник. - 2011. - 21 січ. (№ 3). - С. 16.

37. Пиріг, Л. Тарас Шевченко у Київській археографічній комісії очима філателіста : [у т. ч. наведені філателістичні пам’ятки, на яких зображено полтавський період в житті поета] // Пам’ятки України. - 2014. - № 1. - С. 60-63.

38. Ротач, П. Зв'язки Т. Г. Шевченка з Полтавщиною як об'єкт краєзнавчих досліджень // Літературне краєзнавство : збірник наукових праць. - Полтава : ПДПУ ім. В. Г. Короленка, 2002. - С. 13-24.

39. Ротач, П. Криниця, із якої пив Шевченко // Село полтавське. - 2003. - 22 трав. (№ 21). - С. 5.

40. Ротач, П. На околиці Полтави : [Т. Шевченко і Полтавщина] // Наше слово. - 2013. - Трав. (№ 1). - С. 1-2.

41. Ротач, П. Під кроною Шевченкового дуба : ювілейні виступи біля пам'ятника та Дуба Шевченка в Полтаві (1989-2001) / П. Ротач. - Полтава : Верстка, 2002. - 62 с.

42. Сосідко, В. Незлим тихим словом... : [про перебування та вшанування пам’яті Т. Г. Шевченка на Полтавщині] // Сільські новини. - 2014. - 11 січ. (№ 2). - С. 9.

43. Халимон, В. Ф. Пам'ятник Т. Г. Шевченку // Халимон В. Ф. Полтавщина очима краєзнавця / В. Ф. Халимон. - Полтава : Дивосвіт, 2009. - С. 201.

44. Чернов, А. Пам'ятник Т. Шевченку в Полтаві // Край. - 2011. - Лют. (№ 82). - С. 15-17.

45. Я на Полтаву подивлюсь крізь твою крону живий пам'ятник Шевченку : [про дуб Т. Шевченка у м. Полтаві] // Край. - 2012. - Січ. (№ 93). - С. 11.
3. Відзначення 200-річчя від дня народження Т. Шевченка

46. Про підготовку та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Григоровича Шевченка : постанова ..., 19 черв. 2013 р. №340-VII // Урядовий кур’єр. - 2013. - 18 лип. - С. 11.

47. Буряк, О. Звільнитися від кріпацтва Тарасові Шевченку допомогли пирятинці : [про підготовку до виходу книги О. Білоуська та Т. Пустовіта "Тарас Шевченко і Полтавщина", яка присвячена 200-річчю від дня народження поета] // Події та коментарі. - 2014. - 17 січ. (№ 3). - С. 3.

48. Віценя, Л. Його дума, його пісня не вмре, не загине : [про підготовку до відзначення 200-річчя від дня народження Т. Шевченка на Полтавщині] // Зоря Полтавщини. - 2012. - 12 груд. - С. 1.

49. Глава держави поставив низку завдань, метою яких є увічнення пам’яті Великого Кобзаря, вивчення та популяризації його спадщини : [про підготовку до відзначення 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка] / Прес-служба Шишацької райдержадміністрації // Сільське життя. - 2014. - 17 січ. (№ 3). - С. 1.

50. До ювілею Тараса Шевченка : [про створення оргкомітету з підготовки та відзначення в області 200-річчя від дня народження Т. Шевченка] // Полтавський вісник. - 2014. - 10 січ. (№ 2). - С. 3.

51. Кучер, Н. На Полтавщині готуються до 200-річчя Шевченка, а історична пам’ятка занепадає : [про садибу О. Лук’яновича у Мар’янському Великобагачанського р-ну] / Н. Кучер, В. Зайченко // Коло. - 2013. - 19-25 груд. (№ 51). - С. 6. : фото.

52. Кучер, Н. У Лубнах із нагоди ювілею Тараса Шевченка вишивали 7-метровий рушник // Коло. - 2014. - 23-29 січ. (№ 4). - С. 5.

53. Мара, В. Лубенці приєдналися до Всеукраїнської акції "Рушник Великому Тарасу" // Лубенщина. - 2014. - 18 січ. - С. 1

54. Міщенко, О. Гідно відзначити ювілей Кобзаря // Лубенщина. - 2014. - 18 січ. - С. 1.

55. Пазенко, Л. Глава держави поставив низку завдань, метою яких є увічнення пам’яті Великого Кобзаря, вивчення та популяризація його спадщини : до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка // Лубенщина. - 2014. - 18 січ. - С. 1.

56. Сьомак, В. Стартували обласні Шевченківські читання "Кобзарева стежина" : до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка // Лубенщина. - 2014. - 25 січ. - С. 3.

57. Черпакова, Л. Полтавські дороги Тараса Шевченка : [про проведення Всеукраїнської дослідно-пошукової експедиції] // Край. - 2012. - Верес. (№ 101). - С. 6-7.

58. Як готуються відзначати Шевченківський ювілей на Полтавщині // Нова година. - 2013. - 16-22 січ. (№ 2). - С. 6.

59. Як Полтавщина вшановуватиме Шевченка : [про підготовку до відзначення 200-річчя від дня народження Кобзаря] // Кременчуцький телеграфъ. - 2014. - 16 січ. (№ 3). - С. 4.
вгору


Режим роботи:
понеділок-неділя: 9.00 – 17.30
Наша адреса:
36000 м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 17
Електронна пошта:
poltava_ounb@ukr.net




































2009 © ПОУНБ ім. І.П.Котляревського